Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Velká jména české literatury: Karel Havlíček Borovský

Letos je to 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského, který je často titulován jako zakladatel českého novinářství, někdy i jako zakladatel české literární kritiky. Excelentní satirik své doby, básník, jehož dílo je obecně známé, se stal v pozdějších letech pro mnoho významných osobností inspirující autoritou.

Karel Havlíček Borovský

Svou novinářskou a vlastně i politickou činností se pro tehdejší monarchii stal nebezpečným živlem, proto skončil ve vyhnanství v Brixenu. V kontextu celých českých dějin se tak zařadil mezi významné exulanty. Tato skutečnost při vnímání významu exilu v našich kulturních dějinách od Komenského po exil normalizační někdy dokonce překrývá jeho činnost literární…

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro SŠ: Karel Havlíček Borovský

Pracovní list pro žáky středních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout výrazného představitele české literatury, od jehož narození letos uplyne 200 let.
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list pro ZŠ: Karel Havlíček Borovský

Pracovní list pro žáky druhého stupně základních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout výrazného představitele české literatury, od jehož narození letos uplyne 200 let.
Časová náročnost:
15 minut

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání