Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Marie Terezie: Jediná žena na českém trůně

Téměř celá druhá polovina 18. století je v našich zemích spojena s vládou Marie Terezie a jejími reformami. Asi každé školou povinné dítě ví, že právě ona zavedla povinnou školní docházku. Ale tušili jste třeba, že má na svědomí i číslování domů? A také spousty dalších věcí, které vydržely, ve více či méně změněné podobě, dodnes.

Marie Terezie: Jediná žena na českém trůně

Prvotním impulzem pro zavedení povinnosti chodit do školy pro chlapce i dívky byla válka. Jak to? Vysvětlíme. Věděli jste, že generál Laudon byl skutečnou historickou postavou? Čemu se říká Bramborová válka? Možná vás překvapí, že poslední čarodějnický proces u nás proběhl právě za vlády osvícenské panovnice. A jak se vůbec žena dostala na trůn? Odpovědí na tuto otázku měla být takzvaná Pragmatická sankce. Ale tak jednoduché to nebylo…

Videa k námětu

Materiály k námětu

Marie Terezie a osvícenské reformy I.

Pracovní list k námětu do výuky Marie Terezie: Jediná žena na českém trůně, který je součástí vybrané kapitoly Česká královna Marie Terezie. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Marie Terezie a osvícenské reformy II.

Pracovní list k námětu do výuky Marie Terezie: Jediná žena na českém trůně který je součástí vybrané kapitoly Česká královna Marie Terezie. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání