Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Velká jména české literatury: Jaroslav Seifert

Březinou, Karlem Čapkem, Vladimírem Holanem, Arnoštem Lustigem nebo Milanem Kunderou? … Všichni tito spisovatelé byli někdy někým navrženi na udělení Nobelovy ceny za literaturu, někteří několikrát.

Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert se ovšem z této společnosti vyděluje – on jako dosud jediný český literát Nobelovu cenu dostal. Poprvé byl na její získání navržen v už v první polovině 50. let 20. století, poté znovu roku 1968, kdy ho na tuto poctu nominoval francouzský spisovatel Louis Aragon. Tehdy poprvé Seiferta podporoval lingvista Roman Jakobson, který pak navrhl udělení Nobelovy ceny pro Jaroslava Seiferta ještě čtyřikrát, naposledy v roce 1979… 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro SŠ: Jaroslav Seifert

Pracovní list pro žáky středních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout tvorbu jednoho z největších básníků české literatury.
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list pro ZŠ: Jaroslav Seifert

Pracovní list pro žáky vyšších ročníků prvního stupně ZŠ a nižších ročníků druhého stupně ZŠ je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout jednoho z největších básníků české literatury.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání