Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Chutné a léčivé rostliny

Dary louky aneb Chutné a léčivé rostliny

Pro jedno kvítí sice slunce nesvítí, ale když jde o louku, pak je to jiná. Na našich loukách najdete spousty kytiček, které nejen krásně voní a zdobí, ale také chutnají a léčí! Ano louka je taková přírodní lékárna i spižírna. Jen musíte vědět, k čemu je která rostlina dobrá a jak ji použít. Na detailech totiž záleží!

Stáhnout materiály

chutne-a-lecive-rostliny

Pojďte se s námi blíže seznámit s ozdobami, které najdete na úplně každé louce. Zdánlivě obyčejnou sedmikráskou, užitečnou čekankou, nepřehlédnutelnou diviznou, voňavým heřmánkem a nenáročnou hluchavkou. Prozradíme vám, po které jejich části sáhnout, když jste nachlazení, když vás trápí střevní potíže nebo když jste nervózní před písemkou. Vy se pak sami můžete rozhodnout, kterou léčivku budete sbírat a sušit. Louka má zkrátka pro každého něco. Všechno, co jste se dozvěděli, si shrneme v pracovním listu.

Pracovní list: Léčivé byliny na louce a u cesty

Stáhnout
Čekanka obecná

01:58

Čekanka obecná

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Čekanka je nejen hezká, ale i chutná. Listy se hodí do salátu a z kořene se vyrábí náhražka kávy. Jméno má prý po dívce, která tak dlouho čekala na svého milého, až se její oči proměnily v květy. Proto asi nejčastěji roste u cest, jako by stále vyhlížela do dálky.

Divizna velkokvětá

01:59

Divizna velkokvětá

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Divizna je nepřehlédnutelná ozdoba zahrady či příkopu. V létě na ní vykvete několik tisíc kvítků, které jsou léčivé, a navíc umí barvit látky na žluto, hnědo a oranžovo. Tato květina prostě divy zná!

Heřmánek

02:00

Heřmánek

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Heřmánek pomáhá skoro při všech nemocech, hojí vyrážky, záněty i spáleniny. A navíc umí zlepšit náladu a zkrášlit, jak dobře vědí zlatovlásky, které si jím oplachují vlásky.

Hluchavka bílá

02:04

Hluchavka bílá

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Hluchavka roste skromně v příkopě, na skládce, u cesty či v zákoutích zahrádek, kterým se málo věnujeme. Přitom medově voní a je účinná proti nachlazení a kašli.

Sedmikráska chudobka

02:01

Sedmikráska chudobka

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Sedmikráska je na první pohled sice úplně obyčejná kytička, ale má očistné účinky a příjemně chutná!

Probíhá načítání