babicka-jako-svedectvi-doby

Námět do výuky pro:

Babička: Laskavá kotva v těžkých časech Boženy Němcové

Božena Němcová bojovala nejen za českou kulturu, ale i za práva žen. V době, kdy se narodila, jich totiž něžné pohlaví mnoho nemělo. Ale ani postavení českého jazyka, české literatury a českého divadla nebylo tehdy v naší zemi úplně jednoduché. A Němcová se připojila k řadám těch, kteří se to snažili změnit. I prostřednictvím své Babičky.

Babička jako svědectví doby

I když je původ Boženy Němcové poněkud mlhavý, o životě její babičky víme díky autorčinu nejslavnějšímu románu spousty podrobností. Od toho, že byla laskavá a moudrá, až po jména jejích psů. Němcová, která z vlasteneckých důvodů přijala křestní jméno Božena, si sice život své babičky pro účely románu zidealizovala, nicméně i dnes nám poskytuje obrázek o tom, jak se před 200 lety žilo na venkově. Co vás ale asi bude zajímat víc, jsou pohádky, které Božena Němcová sesbírala pro české děti. Ty jsou totiž nesmrtelné. Kterou z nich máte nejraději?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Babička jako svědectví doby

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ. Zabývá se dílem Boženy Němcové (Babička, pohádky).

Kvíz: DějePIC!

Vybrané kapitoly

Největší česká spisovatelka

I 201 let od svého záhadou opředeného narození vyvolává postava Boženy Němcové nejen obdiv, ale stále také spousty otazníků. Vlastenka, feministka, svobodomyslná literátka i čtyřnásobná matka je…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Největší česká spisovatelka

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání