02:40
Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.
Pořad ukazuje, že v posledních letech vzniká v Česku velké množství dezinformačních webů a přibližuje jejich cíle.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Pasáž vysvětluje pojem troll a upozorňuje, že existují i trollí farmy, kde tito narušovatelé a ovlivňovatelé internetových diskuzí působí hromadně.
Mnoho českých dezinformačních webů je označováno jako prokremelské. Pořad vysvětluje, proč a kdo za nimi vlastně stojí, a ptá se, co je jejich cílem.
Cílené šíření falešných zpráv může u veřejnosti vyvolat apatii k politickému dění i pocit ohrožení bezpečnosti. Pořad ukazuje, že velké dezinformační kampaně jsou dokonce schopny ovlivnit politickou situaci.
Co je zpráva a jakým způsobem najít téma pro svou reportáž? Moderátor a bývalý zahraniční zpravodaj ČT Jakub Szántó představuje základy práce televizního novináře. Video vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
Moderátorka Tereza Řezníčková představuje, co znamenají zkratky HLP a JPZ, kterými redaktoři označují konkrétní typy reportáží. V čem se liší a proč je použít, když chceme natáčet o inspirativních osobnostech? Dozvíte se ve videu, které vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
Tomáš Halík vzpomíná na patrnou proměnu Československé televize spojenou s událostmi listopadu 1989. Kdy a proč si řekl, že je konečně možné „brát televizi vážně“?
Znáte pojem digitální rezignace? Ve videu se seznámíte nejen s jeho významem, ale i se zahraničními příklady zneužití dat na internetu. Najmout si společnost a ovlivnit volební kampaň? Bohužel nic nereálného ve Velké Británii, USA či státech Evropské unie. Je možné takové chování trestat z pohledu morálky či práva?
12 849
733
4 415
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.