03:18
Obrázky Josefa Lady zná v naší zemi snad každý. Narodil se v Hrusicích v rodině ševce a dětství prožité na vesnici je vidět v mnoha jeho dílech. Jeho osobitý malířský styl byl také ovlivněný úrazem z dětství – neviděl na jedno oko a neměl prostorové vidění. Ilustroval mnoho známých knih, např. Osudy dobrého vojáka Švejka. Děti jistě znají příběhy mluvícího kocourka Mikeše a jeho kamarádů.
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
Vánoce se kvapem blíží a jedna z možností, jak potěšit a překvapit své blízké, je vyrobit si vlastní vánoční papír. Ptáte se jak na to? Jednoduchý návod vám dají naši Šikulové. Potřebovat budete jen tenký papír, tekutou barvu, misku, štětce, kousek houbičky a disperzní lepidlo. Zjistíte, že vyrobit si svůj vlastní originální balicí papír na dárky není nic těžkého.
Večerníček Inspektor Fousek na stopě byl natočen v roce 2007. Tento animovaný příběh o psím detektivovi využívá techniku ploškové animace, která je fascinující díky své schopnosti oživit postavy pomocí výměny jejich jednotlivých částí. Režii měl na starosti Josef Lamka, scénář napsala Hana Lamková, animaci vytvořili Pavel Rak a David Filcík, a výtvarnou podobu postav ztvárnila Eva Sýkorová-Pekárková. Na tomto videu si pomocí metodiky společně vysvětlíme základy animace, která vytváří iluzi pohybu prostřednictvím postupného snímání různých částí postav.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Jak se orientovat v pražské veřejné dopravě? Praha má nový jednotný orientační systém pro MHD s názvem Čitelná Praha. Podívejme se, jak vznikal a jaké nároky musí v současnosti splňovat.
Stanislav Holý byl českým výtvarníkem a tvůrcem známé dvojky Jů a Hele, která z obrazovky České televize baví děti od roku 1980. Dlouholetou spoluprací se Studiem Kamarád se nesmazatelně zapsal do historie české televizní scénografie a nechal vzniknout spoustě dalších postav. Jeho ilustrace si našly cestu mezi děti například i v učebnicích matematiky a nebýt jeho předčasné smrti, kdo ví, co by ještě tento talentovaný umělec vytvořil.
Dřív se fotily jen nehybné věci. Pokud by se někdo pohnul, fotka by byla rozmazaná. Jak se tedy můžeme dozvědět, jak vypadal běžný život? Díky malířům. Podívejte se na obrazy Luďka Marolda, mistra zachycení detailu, a prozkoumejte díky nim, jak dřív lidé žili.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.