01:29
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Šťastným nápadem tvůrců se spojila Rybova Česká mše vánoční a Ladův lidový Betlém v jeden celek a vznikl tak animovaný film. Základ tvoří Rybova skladba v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který řídil V. Smetáček a kterou nazpíval Český pěvecký sbor pod vedením J. Veselky. Zároveň ve filmu ožila desítka Ladových postaviček nejen z lidového Betlému, ale i z dalšího autorova bohatého literárního a výtvarného odkazu.
Nástroje jsou různé, na každou činnost je třeba vybrat ten nejvhodnější. To platí i o hudebních nástrojích. Pan dirigent nás seznámí s jejich základním rozdělením: nástroje strunné, dechové dřevěné, dechové žesťové a bicí. Poslechneme si ten nejmenší, pikolu, i ten největší, varhany. Který z nich by nejvíce vyhovoval vám?
Naším nejznámějším hudebním skladatelem byl Bedřich Smetana. Poznáte, jakou lidovou píseň ukryl do své symfonické básně Vltava? Část skladby si poslechneme!
Pan dirigent nám představí jednotlivé nástroje symfonického orchestru. Je jich skutečně docela dost. Jednotlivé nástroje jsou uspořádány do sekcí: smyčcové nástroje, dechové nástroje... Proč tomu tak je? To si vysvětlíme a všechny nástroje představíme.
Zazpívejte si s námi veselou písničku o černém trhu. Kde jinde byste sháněli černé štěně než na černém trhu od černého chlapa. A kdy jindy ho koupit než v noci, to se potom hodí mít strejdu z černého dolu, aby se člověk nebál na černém trhu.
12 809
720
4 356
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.