Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Podíváme se do Lednického parku, kde zrovna probíhá vystoupení s dravci. Dozvíme se něco o historii sokolnictví i o jeho současném pojetí v podobě záchrany zraněných dravých ptáků a jejich přípravy na život ve volné přírodě.
Navštívíme rodinnou výrobnu vitráží z barevných skel v Zábřehu na Olomoucku. Tyto vitráže najdeme na hradech a zámcích, například v Bouzově či Lednici, i v kostelech, jako třeba v Ostravě-Zábřehu. V reportáži si prohlédneme, jak probíhá výroba vitrážových oken.
Samotín je osadou s domky rozptýlenými v malebné krajině Žďárských vrchů. Ještě počátkem 18. století se na jeho území rozléhal hustý les. Většina dřeva však byla vytěžena a pozemky byly nabídnuty poddaným, aby zde obdělávali půdu, a tak vznikla typická rozptýlená zástavba. V blízkosti Samotína leží osada Krátká, kde je pro změnu jeden dům vedle druhého.
Novohradské hory okouzlují všechny své návštěvníky člověkem jen málo poznamenanou přírodou. Vděčíme za to minulému režimu. Široký pás hor sloužil v minulosti jako hraniční pásmo, většina osad a obcí v něm zanikla a nikdo kromě vojáků za dráty nesměl vkročit. Vydejte se s námi na místa, která ve většině průvodců chybí.
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy byla vyhlášena v roce 1970 a s rozlohou přes 700 km2 patří k našim středně velkým chráněným územím. Pro zdejší krajinu jsou typické mohutné rulové věže, jako například turisty oblíbený masiv Devět skal. Jiné skalní útvary v oblasti Žďárských vrchů, jako Drátník nebo Čtyři palice, jsou oblíbeným cílem horolezců.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.