01:40
V počátcích internetu nikdo netušil, co bude za pár desítek let. Internet byl totiž použitelný pouze k výměně textových zpráv. Rychlost připojení k internetu, nabídka online služeb i počet zařízení připojených k internetu během pár let prudce narostly. Aby bylo možné připojit k internetu nová zařízení, přecházíme dnes z internetového protokolu verze 4 na verzi 6. Odhadnout směr dalšího vývoje není však jednoduché.
Co je to vlastně internet a jak funguje? Základem jsou vzájemně propojené počítačové sítě. Nikdo není nadřazený ani podřazený druhému, všichni jsou na stejné úrovni. Připojujeme se k němu prostřednictvím poskytovatele internetu. Český nix.cz je jedním z největších v Evropě a internet je jednou z nejspolehlivějších komunikačních technologií současnosti.
Experimentální roboti americké armády umí opravdu zajímavé kousky. Roboti ale mohou také pečovat o osamělé seniory nebo například rozvážet pizzu.
Co jsou zač roboti a jak vzniklo slovo robot? Vypadají všichni roboti jako lidé? A používají se opravdu nebo stále patří jen do sci-fi? Dozvíme se také, co jsou to Asimovovy zákony robotiky.
Technologie 3D tisku si z průmyslu postupně nachází cestu i do běžných domácností. První 3D tiskárny se začaly využívat před více než 20 lety na prototypovou výrobu ve strojírenství, později také v medicíně na tvorbu protetik nebo implantátů. Jak funguje 3D tiskárna a jaké materiály se využívají při 3D tisku?
Jaké úkoly mají roboti v robotických soutěžích? A může se do takové soutěže přihlásit kdokoli? Jak taková soutěž probíhá a kde se robotické soutěže konají se dozvíte ve videu.
Aby počítač fungoval, potřebuje elektřinu. A jaká zařízení potřebujeme my, abychom s ním mohli komunikovat?
Umělá inteligence porazila nejlepšího šachistu na světě již dávno. A vyhrává nad lidmi i v dalších složitých hrách, například v go, asi nejtěžší deskové hře na světě, kde máte za úkol pomocí kamenů obklíčit svého soupeře.
Pojďme se společně podívat, jak funguje robot. Robot je stroj, který umí pracovat částečně samostatně podle pokynů. Robot potřebuje různé senzory, třeba kameru, aby kolem sebe viděl. Programováním se robotům říká, co mají dělat. Programy se jim dají různě měnit.
9 881
401
2 283
861
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.