01:11
Co jsou zač roboti a jak vzniklo slovo robot? Vypadají všichni roboti jako lidé? A používají se opravdu nebo stále patří jen do sci-fi? Dozvíme se také, co jsou to Asimovovy zákony robotiky.
Roboti, kteří mění svět. Slyšeli jste někdy o obavě, že nás roboti ve všem nahradí? Nebojte se! V nerutinní práci je člověk nenahraditelný. Co to znamená? To si vysvětlíme. Pojďme ale poznat roboty více, dozvědět se něco o jejich vývoji, životě a práci, kterou jsou schopni zastat.
Žít pouze s jednou rukou je značně omezující. Mnozí z nás si to nedovedou vůbec představit. Bionická ruka je složité robotické zařízení. Dokáže reagovat na pohyby svalů v paži, na kterou se nasazuje. Jedenáctiletý John si tak trochu připadá jako Iron Man.
Jak chytré technologie proměňují naše domovy? Ukažme si, jakými technologiemi může být vybaven náš domov a jak mezi sebou všechny komunikují. Zamysleme se, jak vypadaly domovy lidí od pravěku po současnost, v čem se odlišují? Jakých vymožeností jsme dosáhli? Dokážeme si představit, jak budou domácnosti vypadat za 50 let?
Pojďme se společně podívat, jak funguje robot. Robot je stroj, který umí pracovat částečně samostatně podle pokynů. Robot potřebuje různé senzory, třeba kameru, aby kolem sebe viděl. Programováním se robotům říká, co mají dělat. Programy se jim dají různě měnit.
Experimentální roboti americké armády umí opravdu zajímavé kousky. Roboti ale mohou také pečovat o osamělé seniory nebo například rozvážet pizzu.
V počátcích internetu nikdo netušil, co bude za pár desítek let. Internet byl totiž použitelný pouze k výměně textových zpráv. Rychlost připojení k internetu, nabídka online služeb i počet zařízení připojených k internetu během pár let prudce narostly. Aby bylo možné připojit k internetu nová zařízení, přecházíme dnes z internetového protokolu verze 4 na verzi 6. Odhadnout směr dalšího vývoje není však jednoduché.
Drony neboli bezpilotní letouny se používaly už před sto lety. Dnes si je může pořídit skoro každý. Bez regulací to ale nepůjde, drony rozhodně nejsou hračka a vzdušný prostor není pro každého.
Robotická ruka může mít víc kloubů než lidská. To se může hodit pro plnění různých úkolů, například v automobilovém průmyslu nebo potravinářství.
Dne 20. 12. 1990 publikoval Timothy John Berners-Lee první webovou stránku. V čem se lišily tehdejší webové stránky od těch dnešních a jak vypadal první prohlížeč? Jaké byly důležité mezníky rozvoje webu? Jaké potíže okolo internetu se musely řešit v České republice? Co je nejpalčivějším problémem webu v současnosti? Kam směřuje internet a jak ho regulovat? Jsou takové zásahy oprávněné? A vůbec možné? O vzniku webu a jeho dalším vývoji hovoří Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET, které stojí za zaváděním internetu v ČR.
10 662
525
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.