06:21
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Vysvětlení různých podob fází Měsíce. Vyprávění o tom, jak vzniká zatmění Měsíce, doplněné popisem vlastností povrchu Měsíce.
Popis slunečního záření jako jednoho ze základních meteorologických prvků. Zodpovězení otázek, jak vypadá sluneční spektrum, proč je obloha modrá a oblaka bílá, co jsou halové jevy a jak vzniká polární záře.
Geologický průzkum povrchu Marsu je jedním z hlavních úkolů sondy Perseverance. Jaké důležité zařízení z pohledu geologa je součástí vozítka? Jaké vzorky bude sonda sbírat a jak se dostanou zpátky na naši planetu? Bude třeba vyslat další sondu, která vzorky posbírá, nebo se na Mars dostane dřív člověk? A jakou pozici má v Misi Mars 2020 Evropská kosmická agentura? To jsou témata rozhovoru redaktora ČT Daniela Stacha s planetologem Petrem Brožem a Janem Spratkem z pražské hvězdárny a planetária před přistáním sondy Perseverance na povrchu Marsu.
Jaroslava Filipa sbírání meteoritů zaujalo natolik, že pro svou sbírku zřídil ve Frýdku-Místku vlastní muzeum, kterým nás v této reportáži osobně provede. V muzeu najdeme všechny základní typy vesmírných kamenů, které si detailně prohlédneme. Většina z nich pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Součástí sbírky jsou i vltavíny.
Krátká ukázka o Měsíci a jeho vlivu na Zemi. V ukázce se dozvíme, jak vznikl Měsíc a jak nás ovlivňuje a co by se stalo, kdyby Měsíc zmizel.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.