12:32
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Jak zjistíme, které číslo patří mezi prvočísla? A co to vůbec jsou prvočísla? Třeba nám pomůže Erathostenovo síto. Že nevíte, co to je? Podívejte se, jak si s pátráním poradil Kája s Matem, Emou a Tikou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sestavovat obrazce z dřívek. Budeme sledovat spotřebu dřívek, zapisovat ji do tabulky a pokusíme se odhalit systém, podle kterého jde spotřeba spočítat. V úlohách s fazolkami se budeme snažit se o ně spravedlivě rozdělit.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat se stovkovou tabulkou. Magdalena Málková představuje úlohy na hledané číslo, společně si zkusíme i kouzlo s dělitelností tří. Pomocí mřížky hledáme konkrétní součty čísel. Jak vypadají vyznačené násobky tří ve stovkové tabulce?
Pojďte se podívat na video, podle kterého si společně můžete vyrobit pomůcku na počítání zlomků. Budete potřebovat papírový tácek, černou a bílou fixu, kružítko, barevný papír, nůžky, tužku, pravítko a lepidlo. Můžete si z papírového talíře vystřihnout šablonu a nebo si šablonu vyrobit pomocí kružítka.
Poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír, vyjadřuje obrovské číslo. Můžeme ho zapsat jako deset na třicátou šestou. Má takové číslo nějaký krátký název? A jak s čísly, která jsou vyjádřena jako mocniny, počítáme?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.