01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Hlasitá hudba, černé oblečení, drsný žánr, to je metal. Populární žánr hudby, který pochází z Ameriky a Anglie, ale frčí hodně také ve Skandinávii a Polsku. Podívej se na video a zjisti, který český zpěvák a zpěvačka se metalu věnují. Které hudební nástroje jsou pro metal charakteristické? A jaké má podžánry?
Poslechněme si a zazpívejme si loupežnickou píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Je plná napětí a loupežnického počínání, se kterým rozhodně nemůžeme souhlasit. Jistě všichni víte, ve které pohádce jsme mohli píseň z roku 1997 slyšet.
Je big beat to stejné jako rock? Potíž je v tom, že jde o elektronický styl hudby, který u nás dostal trochu jiný význam. Kdo je průkopníkem tohoto stylu a kdo kromě Prodigy tvoří big beat? Podívej se na ukázku a udělej si jasno v tom, co je to big beat.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Myslíte si, že zvířata v zoo nemůžou tvořit umělecká díla, která by si někdo koupil? O opaku vás přesvědčí krátké video, kde zjistíte, že tvorba není tak náročná, a třeba bude inspirovat i vás.
V dnešní době mobilních telefonů máme vlastně všichni po ruce i velmi kvalitní foťáky a kamery. Jak takovým foťákem v mobilu pořídit kvalitní fotku, jde to vůbec a na co je potřeba dát si pozor? O tom všem si budeme povídat s fotografem Jakubem Dvořákem.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.