01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si a zazpívejme si loupežnickou píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Je plná napětí a loupežnického počínání, se kterým rozhodně nemůžeme souhlasit. Jistě všichni víte, ve které pohádce jsme mohli píseň z roku 1997 slyšet.
Pro někoho jen nudné tuc tuc, pro jiného skvělá muzika. Tento styl původem z Německa a Velké Británie stojí na rytmu a tempu, které posluchačstvo postupně dostává do jakéhosi hudebního transu.
Pojďme si společně zazpívat píseň Tmavomodrý svět, kterou bude zpívat Jitka Molavcová s Janem Maxiánem. Tuto krásnou píseň napsal fenomenální muzikant Jaroslav Ježek. Na piano bude hrát Jan Maxián.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Termín desková malba je odvozen od materiálu podložky, tedy dřevěné desky. Seznamte se společně se svými žáky, z čeho dalšího se desková malba skládá.
Zprávičky speciál jsou věnované animovaným filmům u příležitosti Dne české animace. Vypravíme se do Muzea Karla Zemana a dozvíme se, jakými animačními technikami se animované filmy mohou vyrábět. A také to, jak si můžete jednoduchou animaci sami vyzkoušet za pomoci mobilního telefonu.
Na výrobu filmového pásu a promítačky budete potřebovat pás papíru, manikúrní nůžtičky, tužku, zalamovací nůž neboli řezák, nůžky, papírovou krabičku, barevné a černý fix, průhlednou lepicí pásku a roličky od alobalu či papírových utěrek. Máte to? Tak pojďme na to! Podívejte se, jak si poměrně snadno můžeme vyrobit promítací přístroj. Víte, kdy a jak vznikl první kinematograf? Čeká nás spousta zábavy!
Jaký je základní princip animace? Na začátku jsou tisíce a tisíce obrázků. Jak se liší výroba kresleného a loutkového animovaného filmu? A jak s tím souvisí Walt Disney? Co všechno se dá rozanimovat?
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.