01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Prodaná nevěsta. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Narozeniny jsou důvodem k oslavě. Poslechněme si píseň Narozeninová od Zdeňka Svěráka a Jaroslava k Uhlíře. Zazpívejme a popřejme s ní někomu, kdo právě slaví narozeniny.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Co všechno je umění? Může být umění i igelitová taška? Krištof Kintera používá pro svá díla nejrůznější předměty. Podívejte se! Co je to socha, objekt a co instalace?
V dnešní době mobilních telefonů máme vlastně všichni po ruce i velmi kvalitní foťáky a kamery. Jak takovým foťákem v mobilu pořídit kvalitní fotku, jde to vůbec a na co je potřeba dát si pozor? O tom všem si budeme povídat s fotografem Jakubem Dvořákem.
Na výrobu filmového pásu a promítačky budete potřebovat pás papíru, manikúrní nůžtičky, tužku, zalamovací nůž neboli řezák, nůžky, papírovou krabičku, barevné a černý fix, průhlednou lepicí pásku a roličky od alobalu či papírových utěrek. Máte to? Tak pojďme na to! Podívejte se, jak si poměrně snadno můžeme vyrobit promítací přístroj. Víte, kdy a jak vznikl první kinematograf? Čeká nás spousta zábavy!
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.