01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme se společně podívat na život a dílo Giacoma Pucciniho. Pocházel z italské rodiny z Toskánska, kde se již několik generací dědilo povolání kostelního varhaníka. Hudební vzdělání získal Giacomo na milánské konzervatoři. Tento král italské opery je autorem slavných děl, jako jsou například Tosca, Turandot, Madame Butterfly a mnoho dalších.
Pojďme si společně poslechnout veselou píseň, kterou zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem. Píseň se jmenuje Cha, cha, cha a doprovázet na piano bude Jan Maxián. Text k této písni napsal Jiří Suchý, tak nezapomeňte, že smích léčí.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni si zazpívejme o opouštění starých známých a věcí a jejich výměně za nové. Jak je to s plýtváním? Opravdu je třeba ihned měnit věci za nové?
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s českou, moravskou i židovskou hudbou. Vyzkouší si improvizaci a obměnu textu známých písní. To celé v českém a anglickém jazyce.
Jaký je základní princip animace? Na začátku jsou tisíce a tisíce obrázků. Jak se liší výroba kresleného a loutkového animovaného filmu? A jak s tím souvisí Walt Disney? Co všechno se dá rozanimovat?
Josef Váchal byl výjimečný knižní samorost. Sám si psal knihy, tiskl je, vytvářel vlastní písmo, ilustrace i knižní vazbu – zkrátka řídil celý tvůrčí proces. Stal se tak jedním z prvních umělců tzv. autorské knihy a vytvářel unikáty v malých nákladech. Vymyslel si vlastní grafické techniky a používal neobvyklé nástroje, jako například upravenou zubařskou vrtačku k rytí svých mistrovských děl. Váchal byl nejen talentovaný umělec, ale také mystik a okultista.
Večerníčky Václava Chaloupky o zvířatech jsou výjimečné tím, že nejsou animované. Jedná se o „dokumenty o přírodě pro nejmenší". Jsou snímané ve volné přírodě a dávají nahlédnout do života divokých zvířat.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že loutky ve filmu jedí nebo mrkají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.