13:10
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Každý konflikt je příležitost, kterou buď využijeme a navzájem se k sobě přiblížíme, nebo se od sebe naopak vzdálíme. Příklady nezvládnutého i zvládnutého konfliktu jsou obsahem této ukázky, v obou případech jde o spor pracovní. Řešením konfliktů nás provází s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Jeden z nejoblíbenějších večerníčků Mach a Šebestová nese nezaměnitelný rukopis výtvarníka Adolfa Borna. Mach a Šebestová díky utrženému sluchátku zažívají neopakovatelná dobrodružství. Jaká přání by si sluchátko vyslechlo dnes?
Když děti učí telka! Součástí dne každého dítěte bývají také zájmové kroužky. Pojďte se společně se staršími žáky naučit, jak postupovat při výběru aktivity, abyste vybrali pro sebe tu nejvhodnější. Nakonec si zkusíte přihlášku do kroužku vyplnit.
Jak motivovat druhé? Jaké formy motivace jsou často využívány? Základem každé motivace jsou naše potřeby, od těch nejzákladnějších až po nejvyšší, ušlechtilé a specificky lidské, jako je potřeba seberealizace, uznání a lásky. Na základě krátkých scének komentovaných Miroslavem Táborským si ukážeme, jak vypadá správná i nesprávná motivace.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku vést rozhovor a orientovat se v textu. Řekneme si, jaké náležitosti by měl mít telefonní rozhovor. Jak budeme komunikovat s někým, koho známe? Dokážeme vést rozhovor třeba s paní knihovnicí a poprosit ji o prodloužení výpůjční lhůty knih? Zjistíme, jak se zachovat, pokud najdeme například zraněné ptáče.
Petr Skoumal, český hudební skladatel, textař a klávesista, dokázal zábavně, hudbou, vtipem a obrazným humorem učit děti vnímat poezii. Zhudebnil také několik textů básníka Emanuela Frynty. Píseň Tygr si můžeme poslechnout ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků.
V podání Jana Wericha si v pasáži pořadu Malá noční povídka můžeme poslechnout "úspornou" jednoslabičnou pohádku Chlap, děd, vnuk, pes a hrob z knihy Fimfárum.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát Ř a ř. Povíme si s dětmi zábavný jazykolam a zahrajeme si pohybovou hru, která nám procvičí i sluch!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku něco o zvukové stránce jazyka. Záleží na tom, jak větu přečteme? Má vždy stejný význam? Zkusme si, jaký je úkol moderátorů, zahrajme si na ně.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.