13:10
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Každý konflikt je příležitost, kterou buď využijeme a navzájem se k sobě přiblížíme, nebo se od sebe naopak vzdálíme. Příklady nezvládnutého i zvládnutého konfliktu jsou obsahem této ukázky, v obou případech jde o spor pracovní. Řešením konfliktů nás provází s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak se tvoří smysluplný text. Nejdříve si na základě ukázky z Maxipsa Fíka dokončíme příběh. Pak si poskládáme z daných písmen co nejvíce slov a tata slova zařadíme do našeho vlastního příběhu. To vše v indiánských převlecích.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. V tomto díle se zaměříme na fenomén známý jako propaganda. Co to je? Propaganda nemusí být vždy špatná. Jak se bránit zlé propagandě, představuje moderátorka Tereza Řezníčková ve spolupráci s profesorem Žeprejem.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Víte, co to znamená, když někdo kuje pikle? A jakou souvislost mají pikle se spiknutím? A co je piksa nebo pikel? Odpovědi na tyto otázky hledejte ve videu z pořadu Jazykovědma.
Pohádka O prstenu a krásné zahradnici, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o prstenu, který si dokáže navléci jen budoucí královna. Tou má být zahradnice, která si ale krále vzít nechce. Proto ji sudička promění v psa. Když ji poté v nové podobě potká princ, pomůže ji vrátit původní podobu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
V podání Jana Wericha si v pasáži pořadu Malá noční povídka můžeme poslechnout "úspornou" jednoslabičnou pohádku Chlap, děd, vnuk, pes a hrob z knihy Fimfárum.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát Ř a ř. Povíme si s dětmi zábavný jazykolam a zahrajeme si pohybovou hru, která nám procvičí i sluch!
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.