Pořad se zabývá parazity. Je vysvětleno, co je to parazit, jak žijí a jaké jsou druhy parazitů. Dále se řeší paraziti člověka a jaké nebezpečí pro člověka představují. Dozvíme se o parazitech středověkých i současných, o parazitech cizokrajných a o těch, kteří pomáhají léčit různá autoimunitní onemocnění. Ve videu jsou zmíněny také geny a DNA a je ukázán pokus, jak se extrahuje DNA z cibule.
Jak barvy vznikají a proč neexistují? Každý ví, že banán je žlutý. Barevnost ale vzniká pouze odrazem konkrétní části barevného spektra světla. Jsou tedy barvy vůbec skutečné? Barvu naše oko přijímá jako paprsek světla a poté je zpracována mozkem. Za schopnost barevného vidění vděčíme speciálním buňkám. Jiné kultury možná vidí barvy dokonce jinak než ta naše.
Nezhoubné zvětšení prostaty je nejčastější problém u mužů, může však dojít až do stadia zhoubného karcinomu. Zvětšenou prostatu lze odstranit chirurgicky a ulevit tak od bolestivých obtíží.
O prázdninách se často slevuje z přísné hygieny. Není proto divu, že si z dovolené krom zážitků můžeme přivézt některé parazity, jako jsou vši nebo svrab, kteří přenášejí další onemocnění. Jak se paraziti šíří a jak se jich rychle a účinně zbavit?
Většina z nás dobře odlišuje veřejnost od davu. Veřejnost je shromáždění víceméně příčetných jedinců dobře kontrolujících své myšlení, cítění i chování. Psychologický dav je naproti tomu něco docela jiného. Jeho vlastnosti se odlišují od vlastností jedinců, kteří dav tvoří. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Jeho lebku poznáte na první pohled. Má mohutné nadočnicové oblouky a velký týlní hrbol, na který se upínalo obrovské šíjové svalstvo. Postavou by připomínal dnešní kulturisty. Byl lidskou formou adaptovanou na krajní chlad. Řeč je o neandertálci, homo neanderthalensis. Proč ze světa vymizel, dodnes přesně nevíme. Hypotéz je několik, žádnou z nich však neumíme potvrdit. Jaký byl jeho vztah k našim prapředkům homo sapiens?
Kdy a jakým způsobem byla antibiotika objevena a jak fungují? Jaká rizika hrozí při nadužívání antibiotik? Které druhy antibiotik na která onemocnění zabírají? O využívání antibiotik hovoří epidemiolog Roman Prymula.
Lidská dvojčata poutají pozornost, co je svět světem. V některých částech jihovýchodní Asie byl jejich příchod na svět chápán jako špatné znamení, dokonce bylo nutné spálit dům, kde se narodila. V nacistickém Německu se naopak snažili přijít na recept, jak se dvojčata „vyrábějí“. Výsledek byl ještě horší než spálený dům - nelidské pokusy doktora Mengeleho, doktora filozofie a medicíny, na živých lidech. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.