Pořad se zabývá parazity. Je vysvětleno, co je to parazit, jak žijí a jaké jsou druhy parazitů. Dále se řeší paraziti člověka a jaké nebezpečí pro člověka představují. Dozvíme se o parazitech středověkých i současných, o parazitech cizokrajných a o těch, kteří pomáhají léčit různá autoimunitní onemocnění. Ve videu jsou zmíněny také geny a DNA a je ukázán pokus, jak se extrahuje DNA z cibule.
Jak barvy vznikají a proč neexistují? Každý ví, že banán je žlutý. Barevnost ale vzniká pouze odrazem konkrétní části barevného spektra světla. Jsou tedy barvy vůbec skutečné? Barvu naše oko přijímá jako paprsek světla a poté je zpracována mozkem. Za schopnost barevného vidění vděčíme speciálním buňkám. Jiné kultury možná vidí barvy dokonce jinak než ta naše.
Na přijímací zkoušky na střední školy se v roce 2019 připravovalo kolem 90 tisíc žáků. Nejen je by ale mohlo zajímat, jak se efektivně učit a jak vlastně funguje paměť. Problematiku si osvětlíme s Karlem Ježkem z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Paměť je komplexní fenomén, kterým se zabývají různé části mozku. Schopnost systematické práce je ale dovednost, kterou se musíme naučit. Jak? Důležitá je schopnost koncentrace čili soustředění. A neméně podstatný pro přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti je také odpočinek. Jak pracovat s mnemotechnickými pomůckami a kolik opakování vyžaduje hluboké uložení do paměti? A jak se vypořádat se stresem, který je s přijímačkami neodmyslitelně spjat?
O prázdninách se často slevuje z přísné hygieny. Není proto divu, že si z dovolené krom zážitků můžeme přivézt některé parazity, jako jsou vši nebo svrab, kteří přenášejí další onemocnění. Jak se paraziti šíří a jak se jich rychle a účinně zbavit?
Každý z nás se někdy v životě dostane do riskantní situace, ve které se musí rozhodnout. A výsledkem může být zisk nebo ztráta. Různí lidé se chovají různě. Některým jde o zisk, takže riskují. Risk je zisk. Jiní spíše poměřují ztrátu. Tuhle problematiku řeší asi 50 let takzvaná Teorie vyhlídek. Co se nám při rozhodování děje v hlavě, zjistil pokus.
Evoluční psychologové si lidský mozek představují jako švýcarský armádní nůž. Ten má řadu různých nástrojů – třeba pilníčky, šroubováčky, kleštičky... Takové nástroje slouží k řešení jednotlivých problémů. Vývojovým nástrojům lidského mozku říkají evoluční psychologové moduly. Také slouží k řešení problémů, s nimiž se naši předci setkávali často a opakovaně. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Naše představy o evoluci člověka, i ty předkládané aktuálními učebnicemi, je nutné na základě nejmodernějších paleoantropologických nálezů neustále korigovat. Před několika lety (v roce 2010) byl na Sibiři v Denisově jeskyni nalezen zlomek kosti ženského prstu. Genetická analýza ukázala, že dávná žena nepatřila ani k příslušníkům druhu Homo sapiens, ani k neandrtálcům, ale že se zde jedná o nový lidský druh, denisovany.
Máte rádi slunění? Pak byste měli vědět, že zvyšuje riziko vzniku melanomu. Tato nemoc ročně postihne přibližně 1300 obyvatel ČR. Melanomy tvoří jen dvě procenta ze všech zhoubných nádorů, jsou ale velmi nebezpečné. Ač nenápadné a nebolí, často vytvářejí metastázy a léčba je pak komplikovaná. Poradíme vám, jak průběžně sledovat svou kůži, kdy zajít k lékaři a jak rozvoji melanomu předcházet.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.