06:18
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Svátek Tří králů ukončuje období Vánoc a tradice s ním spojené přežívají dodnes. Jak je to ale s legendou o mudrcích z východu? Zdá se, že s jistotou o třech králích nevíme takřka nic.
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Cílem pořadu je odpovědět na otázku, zda Bůh přebývá v chrámech. V Jeruzalémě najdeme Zeď nářků, místo, kde si Bůh staví svůj trůn. Podle Bible přebývá Bůh v lidských srdcích, nikoliv v kamenných chrámech.
Buddhismus se do Tibetu podle legendy dostal prostřednictvím textu v sánskrtu, který spadl z nebes. Zásluhu na rozšíření buddhismu v Tibetu mají dva propagátoři; panovník Songcän Gampo, známý jako 1. tibetský buddhistický král, a další tibetský král Thisong Decän. Postupně tu vznikaly buddhistické kláštery a školy. V Tibetu se buddhismus šířil ve dvou vlnách. Nejvýznamnějším představitelem buddhistické Školy žlutých čepic je Dalajláma.
Královna Ester zachránila v Persii židovský národ, a tak se na její počest a vítězství slaví dodnes svátek Purim, kdy Židé hodují, radují se a obdarovávají chudé a nemocné. Jakou podobu mají dnes oslavy jediného židovského svátku, který velebí ženu, a co je pro ně typické? To nám poví Vida Neuwirthová, herečka a loutkoherečka, zakladatelka dětského divadla při pražské židovské obci.
K místům, která oplývají mimořádnou duchovní silou, odnepaměti směřovaly davy poutníků. Slavnostní procesí k poutním místům se většinou pořádají na výročí světců. Existují ale i osamělí poutníci žádající o uzdravení nebo odpuštění během celého roku.
Konfuciovo učení se stalo první a nejstarší státotvornou ideologií; ovlivnilo státní správu i hierarchii státní moci. Panovník představoval nejvyšší světskou moc a jeho posláním bylo zajistit blahobyt a hájit zájmy lidu, jehož vůle byla ztotožňována s vůlí nebes (nejvyšší duchovní moc). Pokud to nedokázal, lid měl povolení k jeho sesazení.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.