02:47
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Historie olympijských her začala ve starověkém Řecku. Konaly se každé čtyři roky ve městě Olympia. Jak se liší od moderních her obnovených na konci 19. století?
Přidejte se k pátrání po původu mladého mumifikovaného muže. Lékaři tchajpejské vojenské nemocnice zkoumali egyptskou mumii zapůjčenou z britského Boltonu. Pomocí rentgenu a magnetické rezonance zrekonstruovali tělo mrtvé více než 3 000 let.
V pasáži je popsán boj starověkého Říma s germánskými kmeny. Na našem území se s Římem utkali Markomani v čele s králem Marobudem.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Kartágo bylo jednou z nejdůležitějších starověkých říší. Jenom jeho hradby měřily 34 km. Prošlo různými periodami slávy a porážek. Několikrát zaniklo a později opět povstalo z mrtvých.
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.