31:45
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Znáte základní fakta o Itálii? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Itálie vypadá na mapě jako vysoká bota obklopená mořem. Italové se v létě koupou a v zimě lyžují ve vysokých horách. Jestli máte rádi pizzu a těstoviny, bude se vám tu líbit. V Itálii je hodně kostelů a bazilik a spousty dalších zajímavých staveb. Benátky jsou slavné turistické lákadlo, město celé postavené na vodě, kde místo aut jezdí gondoly.
Putování po Nizozemsku inspirované Čapkovým cestopisem Obrázky z Holandska. Dokumentární film zaznamenává přerod nevelké země v obchodní a námořní velmoc a popisuje, jak krajina s kanály ovlivňovala v průběhu času život obyvatel.
Pasáž o tom, jak se dnes žije v bývalé Podkarpatské Rusi a dnešním Zakarpatí, očima místních obyvatel.
Island zažívá od února (2021) seismické roje, z nichž nejsilnější přesahovaly pátý stupeň Richterovy škály. Aktivita v zemi na rozhraní tektonických desek je podle geologů jen předzvěstí silnější sopečné erupce v části ostrova, která vulkanickou činnost zažila naposledy před více než 800 lety. Obyvatelé tedy mají jistotu, že se něco děje, kdy k tomu dojde, se ale mohou jen domnívat.
Proslulé kamenné zídky na ostrově Menorca chránily zemědělcům majetek před větrem a bránily dobytku opustit pastvinu. Zajímavostí je, že při stavbě zídek nebylo používáno žádné pojivo, a přesto na sobě kameny pevně drží. Jelikož byly kámen a dřevo na Menorce dříve jedinými stavebními materiály, byla takto postavena i obydlí s typicky bílou barvou. Na konci videa navštívíme jeden z bývalých kamenolomů, který dnes slouží jako turistická atrakce.
Bretaň je rázovitý přímořský region vyhledávaný turisty. Když však na konci léta odjedou, mnohé Bretonce živý moře. Video popisuje pěstování a zpracování ústřic.
10 564
495
2 802
947
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.