02:09
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.
Josef Sodomka byl československý průmyslník původem z Vysokého Mýta, který ve svém rodišti provozoval podnik vyrábějící automobilové karosérie. Asi nejslavnějším Sodomkovým modelem byl luxusní kabriolet Tatraplan, který měl být darován samotnému Stalinovi k sedmdesátým narozeninám. Sám Sodomka však na počátku 50. let narazil, pro komunisty byl totiž úspěšný a uznávaný podnikatel trnem v oku. Josef Sodomka pak zemřel v naprostém zapomnění.
Sestra a dcera Milady Horákové vyprávějí o své poslední návštěvě před její popravou v pankrácké věznici. Vzpomínky, ze kterých mrazí…
Trianonská smlouva ze 4. června 1920, jeden z mírových poválečných dokumentů, měla obrovské následky zejména pro Maďarsko, které přišlo téměř o 70 % svého území. Mnoho Maďarů se tak stalo mimo jiné i československými občany. Kolik jich bylo a jaké byly další osudy maďarské menšiny na našem území?
Na počátku sedmdesátých let vznikl v produkci Československé televize osmidílný seriál Taková normální rodinka. Autorkou scénáře byla Fan Vavřincová a režisérem Jaroslav Dudek. Seriál pojednával o čtyřech generacích jedné rodiny, žijících v jednom domě. Jedna epizodní role byla určena pro Pavla Landovského, který však byl v nemilosti tehdejšího režimu a musel být přeobsazen. První český sitcom byl tvůrci ukončen, protože nechtěli přijmout návrhy tehdejšího režimu na pokračování v souladu s politickou linií. Podívejte se na krátkou ukázku z posledního dílu, v němž účinkoval ve své poslední roli legendární herec první republiky Oldřich Nový.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.