02:09
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.
Ukázka je z publicistického seriálu o kultuře v třetí republice. Literární historik nás seznamuje se způsobem regulace vydávání literatury. Sami spisovatelé v čele s Františkem Halasem na ministerstvu kultury se snažili povznést českou literaturu a zbavit ji braku.
Artur Radvanský se narodil roku 1921 v židovské rodině v Radvanicích na Ostravsku jako Artur Thüeberger. V roce 1939 se Artur dostal do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Během války byl vězněn v dalších pěti koncentračních táborech, v Osvětimi pracoval jako sluha tamějšího lékařského týmu. Pravidelně přicházel do kontaktu i s proslulým nacistickým zločincem Mengelem, proto si vysloužil poněkud zavádějící označení „Mengeleho sluha“.
Prezident Edvard Beneš se vrátil po 2. světové válce do Prahy 16. května 1945. Jeho příjezd zaznamenaly filmové kamery. Podívejte se na archivní záběry.
V mnoha obcích naší republiky dodnes nacházíme pomníky padlých z první světové války. Často obsahují řadu jmen a připomínají oběti z té které obce. Své padlé v první světové válce měli také čeští Němci, žijící převážně v pohraničních obcích. I oni si pomníky připomínali své padlé. S událostmi druhé světové války a následným odsunem mnoho těchto pomníků osiřelo či úplně zmizelo. Podívejte se na některé z nich v severních Čechách.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.