02:32
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Vydejte se s námi na exkurzi do Černobylu. Podíváme se do místa, kde se odehrála největší jaderná katastrofa všech dob. Katastrofu na místě nepřežilo 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané radiací. Radioaktivnímu záření jsou tam návštěvníci vystaveni i dnes. Energie z jádra má kvůli této havárii dodnes punc nebezpečného zdroje, se kterým není radno si zahrávat.
Pořad věnovaný Severnímu Irsku seznamuje diváky s hrozbou, že tato země bude ovládána přímou vládou z Londýna. Ukazuje politické pozadí a demonstruje, jak se tamní politické strany nedokážou dohodnout na sestavení lokálního kabinetu.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
Ukrajinské město Oděsa leží na pobřeží Černého moře. Proslulou zajímavostí tohoto města jsou jeho podzemní chodby. Lidé je tu kdysi vyhloubili, když dobývali kámen na stavbu domů. Chodby podzemního labyrintu jsou dlouhé kolem tří tisíc kilometrů.
Důležitým momentem rozpadu Československa bylo vytyčení státní hranice. Ta se téměř shodovala s tou, která platila v období existence Slovenského štátu v letech 1939–1945. Na mnoha místech zůstaly i původní hraniční kameny. Došlo jen k drobným změnám. Největší problém vznikl v osadě Sidonie.
Bohinjské jezero je největším jezerem Slovinska. Leží v proslulém Triglavském národním parku a je jedinečné mimo jiné i tím, že vzniklo kombinací ledovcové činnosti a tektonických procesů. V blízkosti jezera je řada turisticky zajímavých míst. Snad každý návštěvník Triglavského národního parku si zde přijde na své. Podívejte se s námi.
V roce 2021 uběhlo 10 let od doby, kdy z funkce odstoupil egyptský prezident Husní Mubarak. Stalo se tak po téměř 30 letech u moci. Úřad opustil po 18 dnech masových protivládních protestů, které byly součástí tzv. Arabského jara. Jaká je situace v Egyptě dnes? A jak 10 let po událostech Arabského jara vnímají Egypťané třicetileté období Mubarakovy vlády?
Skotští nacionalisté usilovali v roce 2022 o vyhlášení referenda o skotské nezávislosti. Hlavním důvodem bylo především nedávné vystoupení Británie z Evropské unie. Britský nejvyšší soud však rozhodl o tom, že k vyhlášení referenda potřebuje skotská strana souhlas londýnské vlády. Její členové ale argumentují tím, že referendum o nezávislosti není možné opakovat každých deset let – referendum o této otázce se totiž konalo v roce 2014.
Jak funguje indoktrinace severokorejských dětí v procesu výchovy a vzdělávání? Co pro Severokorejce znamená příslušnost k jedné z 51 společenských kast? Kdo je podle těchto představ „čistý Korejec"? V pořadu Hyde Park Civilizace z roku 2024 o těchto tématech mluvila koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková.
Pro indickou komunitu v Ostravě i všechny příznivce indické kultury se v Expat centru konal indický večer, na kterém nechybělo tradiční indické jídlo a zábava.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.