06:01
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Vydejte se s námi na exkurzi do Černobylu. Podíváme se do místa, kde se odehrála největší jaderná katastrofa všech dob. Katastrofu na místě nepřežilo 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané radiací. Radioaktivnímu záření jsou tam návštěvníci vystaveni i dnes. Energie z jádra má kvůli této havárii dodnes punc nebezpečného zdroje, se kterým není radno si zahrávat.
Pořad ukazuje pohled Theresy Mayové, britské premiérky, na potřebu zachování volné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou v případě takzvaného Brexitu.
Poloostrov Jamal je významné naleziště zemního plynu v Rusku. Najdou se tu také památky na život vězňů v gulagu, moderní města, v nichž žijí rodiny těžařů, i oblasti obývané Něnci, kteří si dokázali zachovat své zvyky a tradiční způsob života.
Pořad vysvětluje příčiny, stručnou historii i následky severoirského konfliktu v ulicích Belfastu.
Dokument o maďarské stepi neboli Puzste zavede diváky do nekonečné roviny za tradiční živočišnou výrobou i typickou maďarskou kuchyní.
Druhé největší město Francie, Marseille, je zároveň největším francouzským přístavem. Vzniklo již během velké řecké kolonizace kolem roku 600 před naším letopočtem. Je sídlem regionu Provence a jedná se bezpochyby o nejvíce kosmopolitní město celé Francie. Zároveň si však vysloužilo nelichotivé označení „město zločinu“.
Architekt a herec David Vávra nás v originální street movie proveze svým malotraktorem údolím Jizery. Náš průvodce skládá verše na počest severočeským Semilům, Železnému Brodu a Turnovu. Objevíme originální díla architektury světového střihu i stavební poklesky, které jsou svědky vkusu a potřeb časů minulých.
Kdy začaly konflikty mezi Židy a Araby v Palestině? Kvůli čemu začaly? Dokument z roku 1968 přibližuje historii osidlování Palestiny židovským obyvatelstvem (od konce 20. století), vztah mezi nově příchozími Židy a Araby, okolnosti vzniku státu Izrael a následnou tzv. první arabsko-izraelskou válku.
Loutkářství má v českých zemích dlouhou tradici, dokonce bylo roku 2016 zapsáno mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva UNESCO. Ukázka popisuje historii loutkového divadla i výroby loutek a zavede nás do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Věděli jste, že každá slušná prvorepubliková rodina měla vlastní loutkové divadlo? A co musí zkušený loutkář umět?
V ulicích moderní megalopole Šanghaj se dozvíme o současné podobě Číny z hlediska politické situace i ekonomiky, která ovlivňuje celý svět. Poté se vydáme na venkov za připomenutím tradičních čínských hodnot, které byly uznávány před nástupem komunismu.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.