01:24
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se budeme věnovat rozboru textu: zodpovíme si několik otázek k obsahu textu a poté se soustředíme především na jevy z oblasti skladby.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát si vysvětlíme rozdíl mezi slovním druhem a větným členem a ukážeme si, jak jedno podstatné jméno může plnit funkci různých větných členů.
Pasáž popisuje, v jakém případě se vyskytuje přívlastek shodný za podstatným jménem a kdy může dojít k neshodě v rodě mezi podstatným jménem a přívlastkem.
Pasáž se zabývá otázkami – jejich funkcí, dělením a příklady jednotlivých typů.
Psaní čárek v souvětí není jednoduchou jazykovou záležitostí. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje psaní čárek před problematickými spojkami „a“ a „nebo“, dále představuje tři základní pravidla, jak zvládnout psaní souvětí.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozeznat podmět nevyjádřený a vysvětlíme si, co to vlastně znamená. V úvodu popíšeme scénku, kterou s plyšovými zvířaty zahraje paní učitelka. Vyvodíme, co znamenají pojmy podmět a přísudek.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.