04:00
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
Ukázka zábavnou formou popisuje osudy Marie Terezie a její dobu. Popsána je mimo jiné i úroveň tehdejší hygieny.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen nástup Marie Terezie na trůn a boj s jejími sousedy Pruskem, Bavorskem a Francií o rakouské dědictví.
Vystoupení Marie Terezie před uherským sněmem, kde žádala materiální podporu proti svým nepřátelům výměnou za uznání větší samostatnosti Uher.
Kromě reformy státní správy se Marie Terezie zasloužila také o reformu školství. Vydala všeobecný školní řád a ustanovila povinnou školní docházku pro děti od šesti do dvanácti let.
Adam Václav Michna z Otradovic byl jedním z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů a básníků 17. století. Psal především duchovní hudbu s vlastními básnickými texty. Řadu písní napsal pro literátské bratrstvo, ve kterém se sdružovali neprofesionální kostelní zpěváci a hudebníci z řad měšťanů a řemeslníků. Mnoho jeho písní zlidovělo a některé z nich, především písně vánoční, jsou oblíbené dodnes.
Dominikáni přišli do Čech za vlády Přemysla Otakara I. Místa jejich působení jsou v době posledních Přemyslovců spjata s nově zakládanými městy. Podívejte se na stručnou historii tohoto řádu v českých zemích.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena aféra s nálezem Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského a spor o jejich pravost.
Tádž Mahal, monumentální pomník nacházející se v indickém městě Ágra, nechal postavit v 17. století mughalský vládce Šáhdžahán jako hrobku pro svou předčasně zemřelou manželku. Toto dílo mughalské architektury je považováno za architektonický klenot, za symbol celé Indie a ročně ho navštíví asi 8 milionů turistů.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének seznamuje s významnou osobností vojenské historie, polním maršálem Josefem Václavem Radeckým z Radče a jeho slavnými bitvami. Žádnou z těch, kterým velel, nikdy neprohrál.
Jedním z učenců, kteří působili na pražském dvoře císaře Rudolfa II., byl i Johannes Kepler. Zde také formuloval dva ze svých tří zákonů. Podívejte na stručný přehled jeho díla a objevů.
V létě roku 1866 se poblíž Hradce Králové uskutečnila největší bitva svedená na našem území. Byla součástí prusko-rakouské války a dominantně šlo o hegemonii v německých zemích. Porážka rakouské armády pak vedla mimo jiné ke vzniku Německa a Rakouska-Uherska.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.