08:57
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Pořad ukazuje, co všechno je šikana, jak se v případě šikany zachovat, i když jsme pouze její svědci. Je zde názorně předvedeno, do jakých situací se mohou děti dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Pořad ukazuje, co všechno se může přihodit při komunikaci přes digitální média (mobil, počítač apod.). Je zde názorně předvedeno, do jakých situací se mohou děti dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Jak se chovat, aby člověk předešel omrzlinám? Je zde i ukázka ošetření omrzlin a opařenin. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který je naštěstí zachrání.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud jsme svědky pádu nebo nějakého jiného úrazu, jak pomoci zraněnému, jak přivolat záchranou službu a jak ji navést na místo. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Šikana je jakékoliv chování se záměrem ublížit, ohrozit či zastrašovat jiného člověka. Bivoj vzpomíná na šikanu z vojny, Sára zažívá šikanu ve škole a má bohužel i zkušenosti s kyberšikanou. Naštěstí nalézá pomoc u svého bratra Vojty, kterému se svěří.
Ročně u nás dochází k několika stovkám úrazů oka ročně. Stávají se při práci, sportu, násilí, ale i při zpočátku nevinných dětských hrách. Když bylo paní Anně Prokešové dvanáct let, nešťastnou náhodou jí ve škole spolužák poranil oko tak, že na něj nevidí. Zpočátku měla problém s koordinací pohybů a odhadem vzdálenosti. Dnes je paní Prokešové 49 let a čeká ji operace, která jí má poškozený zrak napravit. Díky moderní medicíně lze poškozenou čočku nahradit novou a zrak se i takovým lidem může vrátit.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud se ztratíme v lese. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, pokud se ztratí, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, jsme-li svědky dopravní nehody, kdy došlo ke zranění se silným tepenným krvácením. Jsou zde velmi názorně ukázány všechny postupné kroky první pomoci od objevení dopravní nehody až po příjezd záchranné služby.
Jak se zachovat, pokud dojde k otravě houbami? V pořadu vystupuje Hurvínek se svými kamarády a panem doktorem.
Bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale může být i život ohrožující. Podívejte se, jak postupovat při alergické reakci nebo při bodnutí například od vosy do jazyka. MUDr. Jiří Pešina vysvětlí, proč snadná pomoc může člověku zachránit život.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
10 555
494
2 799
944
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.