02:54
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Lidská společnost a komunikace se bez pravidel neobejdou. Pravidla chování jsou všude kolem nás. A na jejich utváření se podílíme my všichni. Své o tom ví i Sára a její rodina. Sára s Vojtou si s rodiči vymění role a děti se tak na jeden den stanou hlavou rodiny. Jak v této zkoušce Sára s Vojtou obstojí a co všechno se jim při určování pravidel domácnosti přihodí?
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Po neúspěšném pokusu dostat se ven z vězení po třetině svého trestu byla Lucie převezena z jedné věznice do jiné a psychicky se zhroutila.
Stručná definice justice, tedy soudní moci a soudnictví. Patří sem i práce státních zástupců a dalších orgánů podílejících se na výkonu spravedlnosti.
Převrat v únoru 1948 znamenal nejen politickou, ale i společenskou změnu. Jednou z oblastí, která se musela vyrovnat s novými poměry, bylo i právo. Podívejte se na sondu ve vzpomínkách a osudech tří významných postav polistopadové justice. Všichni začínali za minulého režimu a po listopadu 1989 dosáhli důležitých postů v justici. Pavel Kučera byl místopředsedou Nejvyššího soudu, Josef Baxa předsedou Nejvyššího správního soudu a Eliška Wagnerová předsedkyní Nejvyššího soudu a soudkyní Ústavního soudu.
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Tomáš Quatro Čermák, tvář české dezinformační scény, byl za obsah svého videa na Facebooku odsouzen k 5,5 letům vězení. Čin je hodnocen jako podpora terorismu. Je trest „prevencí", která by měla odradit další dezinformátory? Ve videu zazní argumenty právníků i podporovatelů dezinformátora. aktualizace: Reportáž je z 2. dubna roku 2023, 19. července 2023 nabyl rozsudek právní moci a Tomáš Čermák byl odsouzen k 5,5 rokům odnětí svobody.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.