01:19
Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství za rok 2023 získali americká vědkyně maďarského původu Katalin Karikóová a americký vědec Drew Weissman. Svůj výzkum mRNA vakcín zveřejnili už v roce 2005, tedy 15 let před pandemií covidu-19. O oprávněnosti udělení ceny, významu a přínosu objevu i dalším zaměření výzkumu hovoří s ředitelem Biologického centra AV ČR Liborem Grubhofferem redaktorka ČT Klára Radilová v pořadu Studio ČT24.
Nobelovu cenu za fyziku za rok 2023 získala trojice vědců Pierre Agostini, Ferenc Krausz a Anne L´Huillierová za výzkum chování elektronů ve hmotě pomocí velmi krátkých záblesků světla. Podrobněji hovoří o možnostech využití jejich výzkumu v medicíně nebo při vývoji nových materiálů s ředitelem Fyzikálního ústavu AV ČR Michalem Prouzou redaktorka ČT Tereza Kručinská v pořadu Studio ČT24.
Česká vědkyně, terénní bioložka Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR se zabývá biologickým modelováním. V lesích po celém světě zkoumá nepopsané vztahy přírody. V ukázce z pořadu Hyde Park Civilizace hovoří s Danielem Stachem o tom, co by se stalo, kdyby v lesích vyhynuli všichni přirození predátoři.
Radioaktivitu objevil náhodou francouzský vědec Henri Bacquerel. Michael vám poví, jakým způsobem k objevu došlo. Poté polská vědkyně, Maria Curie Sklodowska, pomohla tento objev vysvětlit.
Jak je možné, že naše Slunce hřeje? Na tuto otázku odpověděl slavný německý astronom William Herschel, když v roce 1800 objevil infračervené záření. V dnešním pokusu s námi můžete zrekonstruovat Herschelův experiment, na vlastní oči vidět a teploměrem si změřit, jak tepelné sluneční záření ohřívá naši planetu.
Pojďte si vyzkoušet kvíz s otázkami týkajících se laseru. Co je to laser? Jaké záření generuje maser? Čím je tvořená optická dutina laseru? Kdo první popsal fyzikální princip laseru? Co je to dielektrické zrcadlo? K čemu se laser nikdy nepoužívá? Jaké jsou základní barvy, které tvoří barevné spektrum v televizi?
Dálkové televizní ovladače fungují na principu infračerveného paprsku. Kterým materiálem infračervený paprsek neprojde? Infračervené záření je částí světelného spektra, které projde papírem i sklem, ale neprůsvitným porcelánem ne.
Naše běžné vaření je vlastně využíváním procesů fyzikální chemie. Teplo způsobuje koagulaci bílkovin, solení i ocet mění prostředí, ve kterém se vaří, prášek do pečiva způsobuje nadouvání těsta. Stále populárnější je ale tzv. molekulární gastronomie. Molekulární kuchyně zapojuje do přípravy jídel postupy, které známe spíše z chemické laboratoře. Třeba infračervené záření nebo kapalný dusík.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.