04:16
Halloween je anglosaský magický lidový svátek, který se slaví většinou v anglicky mluvících zemích. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a koledují o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá.
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Street dance znamená v doslovném překladu pouliční tanec. I on má však svá pravidla a souvisí s určitou hudbou a způsobem života.
Pořad ukazuje, že tanec dnes vnímáme především jako pohybové ztvárnění hudby. Původně však sloužil jako jeden z vyjadřovacích prostředků a stal se součástí mnohých rituálů, především náboženského charakteru.
Skupinka nadšenců z Japonska založila soubor Starodávný, který tančí moravské lidové tance. Japonští tanečníci a tanečnice pilně nacvičovali, aby předvedli své umění na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, kde se jim podařilo naprosto si získat naše publikum. Naše lidová kultura tak překvapivě spojila dvě velmi vzdálené mentality a kultury. Podívejte se, jak se souboru podařilo osvojit si tu naši.
Zákupy na Českolipsku se pyšní zajímavým unikátem: vyrábějí se zde papírové masky, především masopustní, a to stejným způsobem jako před více než sto lety, kdy zde začal podnikat sudetský Němec. Pomocí forem, papíru a škrobu se vytvoří základní maska, popř. přímo nasazovací hlava a ta se potom maluje. Vše je ruční výroba, a že jde vskutku o unikátní technologii, dokládá fakt, že zákupské masky byly zapsány na národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. Podívejte se, v čem tato technologie spočívá a proč výroba některých masek trvá i týden.
Určování času má dlouhou historii. Už dávno před vynálezem mechanických hodin si lidé s měřením času uměli poradit pomocí různých typů přístrojů. O slunečních nebo přesýpacích hodinách slyšel asi každý, ale co takové hodiny vodní nebo ohňové? V Národním technickém muzeu se můžeme s podobnými zajímavostmi seznámit.
V Praze, na nároží ulic Národní a Na Perštýně v tzv. Braunerově domě, se do 40. let 20. století nacházela legendární kavárna Union. Ve své době byla střediskem kulturního života a scházely se v ní samé významné osobnosti, ať už k zábavě, nebo k bouřlivým intelektuálním debatám. Mezi hosty patřili např. Alois Jirásek, Jaroslav Vrchlický, Josef Gočár nebo bratři Čapkové.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.