04:16
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Street dance znamená v doslovném překladu pouliční tanec. I on má však svá pravidla a souvisí s určitou hudbou a způsobem života.
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla. Poslechněte si, z jaké rodiny pocházel, jak pracoval v divadle, bojoval za svobodu v naší zemi a svůj boj nevzdal ani ve vězení. I díky tomu se dnes uděluje cena Václava Havla těm, kteří přispěli k ochraně lidských práv.
Co vše spadá pod pojem kultura a jaký cíl si klade umění? Na tyto otázky dostane odpověď Sára a její rodina při domácím inscenování rockové opery. Zjišťují například, že umění má mnoho podob a že každému se líbí něco jiného. Nejde však jen o zábavu. Umění může mít různé funkce: provokovat, zneklidňovat či vyvolávat debaty. Pro tvůrce je pak zásadní samotná radost z tvoření.
Pořad ukazuje, že tanec dnes vnímáme především jako pohybové ztvárnění hudby. Původně však sloužil jako jeden z vyjadřovacích prostředků a stal se součástí mnohých rituálů, především náboženského charakteru.
I počítačové hry potřebují někdy promluvit česky. Pořad popisuje, jaká kritéria musí splňovat dabér počítačové hry.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k zachování nemateriálního kulturního dědictví. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich jsou i vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, které jsou zapsány také na seznamu UNESCO. V tomto zdánlivém chaosu panují přesná pravidla.
Fotograf Zdeněk Dvořák fotí cirkus už mnoho let. Vyznává se ze svého osobního vztahu k němu a nastiňuje jeho úlohu v životě lidí. Zmiňuje také známou kauzu z roku 2018 týkající se obchodu s tygřím masem. V souvislosti s ní se zamýšlí nad tím, jak kauza ovlivnila pohled na cirkusy v Česku a zda je to zasloužené.
Obří sportovní akce známé jako spartakiády neměly svým rozsahem na světě obdoby. První celostátní spartakiáda se konala v červnu 1955 v Praze na strahovském stadionu. Masové vystoupení bylo režimním politickým rituálem, který svým provedením navazoval na dřívější sokolské slety. Poslední, XI. všesokolský slet se konal v létě 1948. Stejně jako sokolské slety, vyjadřovaly i spartakiády podřízení jednotlivce kolektivu. Jednotný pohyb cvičenců ukazoval národ jako jediné tělo s jedinou vůlí a s jediným cílem. Spartakiádní sestavy znázorňovaly společnost jako dokonale fungující stroj.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.