01:34
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Lidská společnost a komunikace se bez pravidel neobejdou. Pravidla chování jsou všude kolem nás. A na jejich utváření se podílíme my všichni. Své o tom ví i Sára a její rodina. Sára s Vojtou si s rodiči vymění role a děti se tak na jeden den stanou hlavou rodiny. Jak v této zkoušce Sára s Vojtou obstojí a co všechno se jim při určování pravidel domácnosti přihodí?
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je šestnáctiletá Johana, která zažívá trable kvůli špatnému rodinnému zázemí. Vlastní rozvedený otec se ji pod vlivem alkoholu dokonce pokusí znásilnit. Jak se správně zachovat a jaké jsou následky takového činu?
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
Lidé si často myslí, že registrované partnerství je pro gaye a lesby stejné jako manželství. Mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů, a to jak na symbolické, tak praktické rovině. Svůj pohled na tuto problematiku přibližují lesby Michaela s Andreou, které společně vychovávají holčičku, a řeší tedy zejména péči o děti.
Vysvětlení pojistného podvodu. Pojišťovny proplácejí jen některé pojistné události, především ty, které vznikly nešťastnou náhodu. V případě zneužití pojistné události se jedná o pojistný podvod a ten je trestný.
Tzv. cikánské tábory v Letech a Hodoníně fungovaly v letech 1942–1943 jako sběrné tábory. Celé rodiny byly ubytovány v naprosto nevyhovujícím prostředí a byly vystaveny velmi špatnému zacházení. Málo jídla, tvrdá práce v kamenolomu a katastrofální hygienické podmínky, které vedly ke vzniku epidemií, to vše si nutně vyžádalo mnoho obětí na životech.
Stručná ukázka toho, kdo je majitelem duševního vlastnictví, a zmínka o tom, že existují novodobí piráti.
Od padesátých let byli katolíci tvrdě pronásledováni. Při tzv. akci K byly obsazeny a vyklizeny mužské kláštery, při akci Ř ženské kláštery. Bratři a sestry všech řádů byli svezeni do internačních táborů a centralizačních středisek. Muže často čekalo vězení nebo umístění k PTP a svoji dosavadní činnost už vykonávat nemohli. Osud žen byl v tomto směru trochu jiný, protože se veřejně neangažovaly a navíc často působily v oborech, kde za ně nebyla náhrada.
Diskuse o rovnosti žen a mužů se odehrává na mnoha úrovních, včetně té celoevropské. V roce 2012 řešila tuto problematiku i eurokomisařka Viviene Redingová, která chtěla od roku 2020 zavést kvóty na 40% podíl žen ve vedení velkých firem. Zastánce a odpůrce má takové řešení mezi muži i ženami. Jaké mají argumenty? Díky videu můžete otevřít také debatu nad tím, kam se od roku 2013 posunulo zastoupení žen ve firmách či veřejné sféře v Česku. Bavit se můžete i o genderových rozdílech mezi platy, tzv. „pay gap“.
10 508
492
2 795
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.