01:34
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Lidská společnost a komunikace se bez pravidel neobejdou. Pravidla chování jsou všude kolem nás. A na jejich utváření se podílíme my všichni. Své o tom ví i Sára a její rodina. Sára s Vojtou si s rodiči vymění role a děti se tak na jeden den stanou hlavou rodiny. Jak v této zkoušce Sára s Vojtou obstojí a co všechno se jim při určování pravidel domácnosti přihodí?
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Vysvětlení pojistného podvodu. Pojišťovny proplácejí jen některé pojistné události, především ty, které vznikly nešťastnou náhodu. V případě zneužití pojistné události se jedná o pojistný podvod a ten je trestný.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Po více než čtyřletém pobytu ve vězení se Václav Havel stává neoficiálním vůdcem československé opozice a obráncem utlačovaných. Východní blok se mezitím rozpadá a dochází k pádu komunistických režimů. Kromě toho československého. Během Palachova týdne v lednu 1989 dochází ke střetům demonstrantů s policií. Protesty jsou potlačovány a disidenti, včetně Havla, jsou zatýkáni. Po propuštění Havel iniciuje petici Několik vět. Události nabírají obrátky 17. 11. 1989 povolenou demonstrací studentů na uctění památky Jana Opletala. Demonstrace se zvrhne v protirežimní protest, který je brutálně potlačen. Vzniká Občanské fórum a lídrem revoluce se stává sám Havel. Masové protesty trvají několik dní, a to sametově – bez lidských obětí. Komunistický režim doopravdy končí a Havel se stává tváří politických změn. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Jakub se zapletl s partičkou kamarádů a nechal se vždy umluvit k nějaké té akci. Z legrace a zábavy se vyklubal trestný čin a Jakub skončí ve vězení. Jde o závěrečný díl uzavírající sérii pořadů Já chci domů!
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.