03:55
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Pořad Jak cestoval Franz Kafka nás bere na několik míst, na která cestoval Franz Kafka. Judita Matyášová představuje jak osobnost Franze Kafky, tak i místa, na kterých Kafka pobýval. Například letní byt v Roztokách u Prahy nebo Liběchov. Zmíněné jsou také spisovatelovy milostné vztahy. Video je doplněno o ukázky z korespondence.
Vybraná pasáž z pořadu Jak cestoval Franz Kafka nás bere do Želíz, obce ve Středočeském kraji, v níž Franz Kafka pobýval poprvé v roce 1902. Proč se do penzionu Stüdl vracel? A jak tehdy penzion vypadal? Kromě toho se v závěru videa dozvídáme, jak se Kafka v roce 1919 seznámil s Julií Vohryzkovou, dcerou správce vinohradské synagogy, a jak dopadla žádost o její ruku. V důsledku této události pak vznikl slavný Dopis otci.
V roce 2007 konečně dostali čeští čtenáři kompletní překlad díla Franze Kafky. Podívejte se, jak o události tehdy informovala diváky Česká televize.
Hudební uskupení Kafka Band po předchozích projektech Zámek a Amerika natočilo album Proces, čímž zkompletovalo žánrově originální zpracování románových děl Franze Kafky. Netradičně pojatý Franz Kafka vzbuzuje uznání odborníků.
Vybraná pasáž pochází z televizního filmu natočeného na motivy povídek Jak jsem potkal ryby od spisovatele Oty Pavla z roku 1974 (autor tímto dílem navazoval na dříve vydanou Smrt krásných srnců). Video zachycuje část příběhu, kdy „Prdelka“ málem přišel o život při rybaření s otcem.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje Luďka Markse, představitele mladší generace českého undergroundu. Marks recituje z básně Poutník se loučí od Jaroslava Vrchlického a popisuje, jak nakládá při vlastní tvorbě s klasickou formou básně. Dále komentuje, co pro něj znamená poezie a z čeho u něj vzniká touha po psaní.
Historik Milan Drápala hovoří o osudech básníka a autora experimentální vizuální poezie Jiřího Koláře a o jeho postupné rozluce s komunistickým režimem. I jako sympatizant s novou dobou a moderním uměním se po únorovém převratu dostával do konfliktů s jinými komunistickými umělci, byl různě napadán a vylučován z řad literátů. Nakonec se od režimu naprosto distancoval.
Každá doba má svou literaturu krásnou, populární, pokleslou i zakázanou. Ukázka nám odpoví na to, jaká literatura se četla a vydávala v 40. a 50. letech 20. století. Toto období našich dějin se neslo v duchu tvrdé cenzury a vydat knihu nebylo vůbec lehké.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Místo italské ulice autoservis? Sluha dvou pánů o 300 let později. Režisér Tomáš Svoboda řekl, že hru Sluha dvou pánů přepsal natolik, že už ji musel přejmenovat, i když kostra příběhu zůstává stejná. Vybraná pasáž představuje originální zpracování legendární inscenace, jejíž hlavní roli v Národním divadle ztvárnil Miroslav Donutil. Goldoni po ostravsku je jako jízda na horské dráze. Reportáž je simultálnně tlumočena do znakového jazyka.
Ve Francii žijící režisérka Jarmila Buzková natočila film o Milanu Kunderovi, kterým se snaží obohatit paletu názorů na život a dílo tohoto spisovatele. V ukázce zazní také vnímání Milana Kundery francouzským prozaikem Laurentem Binetem.
Východočeské divadlo v Pardubicích uvádí Dürrenmattovu nehistoricky historickou komedii o posledním římském císaři Romulus Veliký. V hlavní roli se v režii Jiřího Seydlera představil Josef Vrána.
12 688
702
4 235
1 151
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.