03:55
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Franz Kafka dnes bývá řazen k největším autorům světové literatury 20. století. Nebylo tomu tak vždy. Nejen o tom, jak svět „objevil" Franze Kafku, hovoří ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher.
Hudební uskupení Kafka Band po předchozích projektech Zámek a Amerika natočilo album Proces, čímž zkompletovalo žánrově originální zpracování románových děl Franze Kafky. Netradičně pojatý Franz Kafka vzbuzuje uznání odborníků.
Poutník se chce podívat i do druhého patra, co tam mají. Prý rozkoše, jídlo, pití, lenošení, hry a sex. Všeho je tam nadbytek. Na naléhání svých průvodců si Poutník také nechá nalít. Sice se do tohoto životního stylu jaksi nehodí, ale rozhodne se vyzkoušet rozkoše v dalším patře.
Tématem pořadu je Smetanova opera Libuše, která je významným symbolem české národní kultury. Libreto k ní napsal původně v němčině Josef Wenzig a překlad do češtiny vytvořil Ervín Špindler.
Legendární inscenace Kouzelný cirkus měla premiéru v roce 1977, od té doby se odehrálo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 32 Venuší. Kouzelný cirkus navíc navštívil 17 zemí celého světa s více než 550 reprízami. Ve vybrané pasáži z pořadu Legendární inscenace popisují herci toto nevšední představení.
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Královéhradeckým krajem po stopách Boženy Němcové. Navštívíme malebná zákoutí v Ratibořickém údolí a další místa, která autorku inspirovala v její tvorbě. Také se seznámíme s jejími životními osudy.
Rodný dům a památník česko-rakouského spisovatele Adalberta Stiftera se nacházejí v jihočeské Horní Plané. Od roku 1960 se zde nachází expozice věnovaná tomuto místnímu slavnému rodákovi, který Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.
Národní divadlo Brno se přidalo k řadě dalších scén, které uvedly Shakespearovu tragédii Hamlet. Základní myšlenku tragédie aktualizuje režisér Martin Čičvák. V roli Hamleta se představil Tomáš David.
Lawrence Ferlinghetti, narozený 24. března 1919, je často vnímán jako příslušník beat generation, i když sám toto zařazení odmítá. Básník a výtvarník v ukázce mluví o své tvorbě, životě, duchu doby a kultuře.
Slovenská autorka, básnířka a prozaička Dominika Moravčíková představuje v pořadu Slovenská čítanka svůj básnický debut Deti Hamelnu a popisuje příběh jejího vzniku.
13 317
747
4 556
1 245
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.