03:55
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Franz Kafka dnes bývá řazen k největším autorům světové literatury 20. století. Nebylo tomu tak vždy. Nejen o tom, jak svět „objevil" Franze Kafku, hovoří ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher.
Hudební uskupení Kafka Band po předchozích projektech Zámek a Amerika natočilo album Proces, čímž zkompletovalo žánrově originální zpracování románových děl Franze Kafky. Netradičně pojatý Franz Kafka vzbuzuje uznání odborníků.
Vybraná pasáž z pořadu Jak cestoval Franz Kafka nás bere do Želíz, obce ve Středočeském kraji, v níž Franz Kafka pobýval poprvé v roce 1902. Proč se do penzionu Stüdl vracel? A jak tehdy penzion vypadal? Kromě toho se v závěru videa dozvídáme, jak se Kafka v roce 1919 seznámil s Julií Vohryzkovou, dcerou správce vinohradské synagogy, a jak dopadla žádost o její ruku. V důsledku této události pak vznikl slavný Dopis otci.
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Českou Lípou a okolím po stopách Jakuba Arbese, který si zde odpykával roční vězení za své protirakouské články v Národních listech. Do starého českého města se nijak netěšil. My tu ale můžeme vidět spousty zajímavých památek. A co si o svém zdejším pobytu Arbes poznamenal?
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje moravského básníka Zdeňka Volfa. Tento ne úplně známý básník předčítá svou báseň Dýchání a hovoří o významu, který pro něj má poezie.
Německy napsaná kniha Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta vzbudila v Německu obrovský ohlas, a dokonce byla nominována na jednu ze zdejších literárních cen. Knihu komentují Michal Hvorecký a Petr Fischer.
Překladatel anglojazyčné literatury do českého jazyka a partner ve společnosti Litigo Communications Lukáš Novák byl roku 2010 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku za překlad románu britského autora žijícího v Itálii Simona Mawera Skleněný pokoj inspirovaný osudem brněnské funkcionalistické vily Tugendhat a životem jejích majitelů.
Bible je nejčtenější a nejpřekládanější knihou na světě. Pořad se věnuje její historii i obsahu.
Video představuje román Poslepu italského autora Claudia Magrise, kandidáta na Nobelovu cenu za literaturu. Román, který ukazuje, k jakým metám sahá dnešní špičkový evropský román, charakterizuje literární teoretička Blanka Činátlová. Kniha vypráví o muži, který má za sebou těžký životní příběh a povídá si s námi z blázince. To ovšem není jediná rovina vyprávění, najdete zde metafory a odkazy na řeckou mytologii.
Při příležitosti devadesátého výročí úmrtí Franze Kafky představilo uskupení Kafka Band hudební zpracování románu Zámek. K tomuto projektu se v pořadu Josefa Chuchmy obsáhle vyjadřují překladatel a publicista Josef Rauvolf a hudební publicista Jan Průša.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.