05:56
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Focení je zábava pro každého. Je ale rozdíl mezi focením mobilem a focením klasickým fotoaparátem? Jak se na analogový fotoaparát fotí? A jak se vyvolávají analogové snímky? To vše si rozebereme a vyzkoušíme s fotografem Honzou Sakařem.
Pojďte se s námi podívat, jak se točí videoklipy. Od jejich vzniku se toho hodně změnilo a dnes už se v podstatě jedná o kratičký film. O natáčení hudebních videoklipů si popovídáme s Janem Strachem, který je nejenom režíruje, ale k jeho práci patří i vytvoření scénáře, práce s kamerou a nakonec také střih a editace klipu. Přestože je velice mladý, má už za sebou více než 400 videoklipů s těmi nejpřednějšími umělci na česko-slovenské scéně.
Některé chudé děti ani dnes nemohou chodit do školy a musí pracovat. Životní příběh Urmily je jako z pohádky. Proč? Protože má dobrý konec. Od svých šesti let až do sedmnácti pracovala jako otrokyně v domácnosti bohatých lidí. Teprve potom se jí poštěstilo začít chodit do školy, naučit se číst a psát. Dnes pomáhá dětem s podobným osudem a zasazuje se o to, aby i chudé děti mohly studovat.
S umělou inteligencí se setkáváme v běžném životě, třeba naše chytré telefony umí rozpoznat obličeje lidí na fotkách. Její využití je ale mnohonásobně širší, programátoři se snaží umělou inteligenci naučit řídit, vyhodnocovat různé situace nebo i zkoušet umělecké činnosti. Jak jí to jde? Na to se podívejte v reportáži z Wifiny.
Průvodci jsou takové druhé oči návštěvníka, které vidí, ukážou a vysvětlí to, čeho by si sám nevšiml. Co všechno musí průvodce umět a co je noční můrou každého průvodce? Více nám řekne průvodkyně Pavla Bartásková.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.