00:45
Malotřídní školy, kam obvykle nechodí do dvou nebo tří tříd víc než padesát dětí, tvoří přes čtvrtinu všech základních škol v České republice. Může se malotřídka na vesnici vyrovnat kvalitou městské škole? Dozvíte se ve 2. díle dokumentárního seriálu Jak se dělá dobrá škola.
Organizace výuky žáků různého věku v jedné třídě může být oříšek i pro zkušeného pedagoga. Jak se liší práce učitele v malotřídce oproti plně organizované škole? Jaké kompetence si musí pedagog osvojit? Své zkušenosti sdílí mimo jiné učitelé ze ZŠ v Kostelní Lhotě.
Malotřídní školy se často setkávají s obavami rodičů ohledně kvality poskytované výuky. Poskytuje malotřídka stejné vzdělání jako velká plně organizovaná škola? V čem spatřují učitelé a odborníci pozitiva malotřídních škol?
Jak zvládají páťáci z malotřídek přechod na 2. stupeň nebo víceletá gymnázia? Na čem při změně školy záleží? V úryvku odpovídá Miroslav Hřebecký, programový ředitel společnosti EDUin.
Ukázka z 1. dílu seriálu Ochránce slouží jako podklad pro výukovou aktivitu do hodin základů společenských věd na téma šikany ve školním prostředí. Popis dané aktivity společně s metodikou a pracovním listem pro žáky najdete v přidružených materiálech od Asociace učitelů občanské výchovy níže.
Jak si stojí děti z malotřídních škol v celorepublikovém srovnání? Data České školní inspekce shrnuje programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký. Rozhovor vznikl v roce 2019.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.