05:03
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Ještě ve středověku měřili lidé čas od rozednění po setmění. K tomu jim sloužily sluneční hodiny. Ukážeme, jak postupovat, pokud byste si chtěli vytvořit svoje vlastní. Na co si dát pozor a čím se nenechat zmást?
Mise satelitu Goce byla jedna z nejzajímavějších kosmických misí, do kterých se Evropská kosmická agentura kdy pustila. Satelit GOCE mapoval změny v gravitačním poli kolem Země do roku 2013. Poskytnutá data pomohla vědcům lépe pochopit mimo jiné třeba pohyby oceánu, a tím lépe pracovat s klimatickou změnou.
Astronom Jan Píšala vysvětluje, proč je pro nás Slunce důležité a proč na jiných planetách Sluneční soustavy neexistuje život.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.