01:33
Už antická filosofie řešila otázku prokrastinace. Aristotelés přemýšlel, jak je to s naším vnitřním rozporem a nevládou nad sebou samými. A že to nakonec vymyslel! Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Jak jde dohromady psí moč a filosofie? Díky přístupu osvícence Immanuela Kanta k fenoménu poznávání pochopíte. Jako lidé známe svět jen z části, naše poznání je omezené. A hlavně úplně jiné než třeba u zmíněných psů. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Kdo nebo co určuje naši identitu? Anglický filosof John Locke spatřuje odpověď v našich vzpomínkách na minulost i v plánech do budoucna. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Konfucius učil šesti druhům umění, kam patřilo čtení, psaní, počítání, jízda na voze, lukostřelba, hudba a rituály. Neučil je však pro vědomosti samé, ale vedl své studenty k tomu, aby našli něco, co vědomosti přesahuje. Tím by měl být ideál ušlechtilého člověka.
„Kdo jsi?“ „Odkud svět pochází?“ To jsou otázky, které si pokládají děti i dospělí a na něž se pokusil odpovědět norský spisovatel Jostein Gaarder ve své knize pro děti a mládež Sofiin svět (1991). Gaarder hovoří o vzniku románu, jeho vydání a celosvětovém úspěchu. Zmiňuje také pozitivní vztah Norů k filosofii a jejímu učení. V závěru se vyjadřuje k příběhům, které lidstvo od nepaměti doprovázejí, k filosofickým otázkám, jež kladou zejména děti, a ke zvolenému názvu knihy.
Kde se bere naše touha po konci světa? A může svět nějaký konec vůbec mít? Záleží na úhlu pohledu a také na člověku, který se dívá. Různé odpovědi nabízí filozofie, náboženství nebo proroctví. Ať už je to jakkoliv, je jisté, že nás konce fascinují. A víte kolik konců má jitrnice, proč u nás máme tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby přeci jen nějaký ten konec nastal?
Povídání Ukrajinky, matky dvou dětí, kterou do Čech přivedl strach z války. Na Ukrajině je válečný stav již delší dobu, je to ale od února 2022 jiné? Jaký okamžik rozhodl, že matka zabalila věci, děti a odešla ze svého domova? Co jí běželo hlavou při balení, když věděla, že za hodinu odjíždí vlak "do bezpečí"? Jak mluvit s ukrajinskými dětmi o válce, kvůli které odcházejí od svých rodin?
Agrese není jen špatná, může být i užitečná. Ale za jakých okolností? Obrovský zlom v chápání úlohy smyslů a vývoje agrese v přírodě znamenalo dílo „Takzvané zlo“ od Konrada Lorenze. Jakých podob agrese nabírá a jaké mechanismy ji v lidské společnosti umenšují? Pořadem provází Cyril Höschl.
Pamatujete si, na co jste si posledně nemohli vzpomenout? S Danou Steinovou, zakladatelkou České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging, poznáváme vzdělávací program, jak si snadno a rychle zapamatovat šestnácticiferné číslo. Pojďte si tuto metodu také vyzkoušet. Pořadem provází Cyril Höschl.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.