02:26
Ukázka vysvětluje pojem inflace - jev, který znehodnocuje naše peníze. Inflací označujeme peněžní jev, který je neustálý a všudypřítomný. Popis, jak se měří inflace a kupní síla peněz.
Vysvětlení principu cenotvorby. Cenu výrobku/služby si stanovuje prodejce sám a zahrnuje počáteční náklady, odměnu člověka, který výrobek udělal, nákup nástrojů, obalů a nájem prostoru, kde je výrobek vyroben. Po odečtení nákladů z ceny nám zůstane hodnota, které říkáme výnos/marže/zisk.
Vysvětlení, jak inflace znehodnocuje peníze i jak se s ní lze vypořádat prostřednictvím investic. Mírná inflace je pro ekonomiku užitečná, naopak hyperinflace znamená rozpad celého peněžního systému.
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Domácnosti nebo podniky šetří pomocí fotovoltaických elektráren či tepelných čerpadel. Pro koho a jakou nemovitost je vhodné právě tepelné čerpadlo? Kolik se jím dá ušetřit, jaká je pořizovací cena nebo jak na dotaci a další nezbytné detaily týkající se této formy úspory, se dozvídáme od ředitele společnosti zabývající se tepelnými čerpadly.
Zhlédněte ukázku a rozbor běžné situace v rodině s dospívajícím dítětem. Psycholožka hodnotí různé roviny rodinného konfliktu, jenž začal prosbou o příděl peněz. Jak by se v takové chvíli měl zachovat rodič? Čeho by se měly obě strany konfliktu vyvarovat? A co vyjádření typu: „To chceš, aby začal krást?“
Nakupování na internetu je v dnešní době velmi oblíbené. Má svoje klady – z pohodlí domova si vše vybereme, nemusíme tak procházet obchody a zboží nám dodají domů. Má i svoje zápory – ne vždy zakoupená věc odpovídá fotografiím. Na internetu můžeme sehnat skoro vše a oblíbené jsou i internetové bazary s různým použitým zbožím.
Pojďme se podívat na peníze z poněkud filozofického hlediska. Penězům se většinou podsouvá jakási špinavá role a málokdy si je automaticky ztotožníme se ctností. Často kazí charakter a mít peněz málo bývá stejně špatné jako mít jich příliš. Kromě jejich základní funkce coby platidla slouží peníze v moderní společnosti také jako prostředek k prosazování a distribuci moci. Majetnější se rovná mocnější. Jenže to vede k hrozným věcem. Ale aby společnost mohla zdravě fungovat, musí vždy zůstat něco, co za peníze koupit nelze. To je základem moderního státu a zároveň jádrem problému korupce.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.