09:53
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Česká pohádka O labuti, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o královském synovi, který je na popud zlé matky proměněn v labuť. Z tohoto prokletí ho může vysvobodit pouze srdce krásné princezny.
Pohádka Já Baryk a můj slepýš, kterou předčítá herečka Nina Divíšková. Příběh vypráví o přátelství mezi pejskem Barykem a slepýšem. Pejsek popisuje, jak slepýš žije, a ptá se ho na zajímavosti z jeho světa. Když se pak v něčem splete, slepýš ho rád opraví.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Ospalý Janek, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o líném Jankovi, který se náhodou dostane k sedlákovi do vozu. Díky tomu potká poustevníka, který mu daruje tři kouzelné předměty. S jejich pomocí pak dokáže splnit králův úkol a získat jeho dceru za ženu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Italská pohádka Kocour Felix, kterou předčítá herečka Naďa Konvalinková. Příběh vypráví o kocourovi Felixovi, který zachrání princeznu Karolínu. Od té doby si pak společně každý den hrají. Kromě toho však Felix dohlíží, aby se princezna také učila a našla si správného ženicha.
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o neslyšící dalmatince, kterou nikdo nechtěl, ale nakonec se stala hvězdou cirkusu.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci.
Pohádka Boháč a chudák, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o chamtivém boháči, který odmítne pohostit Boha. Chudák naopak Boha vřele přivítá a ten mu za to splní tři přání. Když se to dozví boháč, vymyslí plán, jak odměnu získat také. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
14 205
866
4 813
1 155
149
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.