01:06
Ukázka popisuje historii hradu Kost v Českém ráji, včetně pověsti o jeho názvu.
Ukázka popisuje historii hradu Trosky, dnes známé zříceniny v severních Čechách a symbolu Českého ráje.
Zámek v Telči se díky velkolepé přestavbě pod vedením mistrů z Itálie změnil v klenot moravské renesance. Posledními majiteli byli Podstatští, přičemž paní hraběnka v Telči dokonce založila hokejový tým. Nyní je zámek státní a návštěvníkům nabízí atraktivní interiéry: Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem, Mramorový sál nebo Africký sál plný trofejí.
Vznik hradu Boskovice je opředen legendou o knížeti a ptáčníkovi. Nový hrad v gotické podobě byl vybudován kolem roku 1400 a v průběhu staletí měnil majitele. Dnes se nad městem tyčí už jen jeho zřícenina, ovšem stále majestátní.
Barborky, větvičky ovocných stromů používané k věštění budoucnosti, přetrvaly jako zvyk dodnes. Barborky byly však i dívky převlečené za duchy, které chodily kontrolovat domácnosti, aby je podle zásluhy buď odměnily, nebo potrestaly.
Vizovice na Valašsku jsou známy především díky vizovickému pečivu. Jde o nejedlé figurální pečivo určené k dekoraci, se kterým se setkáme nejčastěji ve formě vánočních ozdob. Pravé vizovické pečivo se nesmí vyrábět pomocí formiček a je povoleno jen pět konkrétních technik vypracovávání. Typická je pro něj také symbolika, kdy každé ze 32 základních druhů zvířátek symbolizuje něco konkrétního, nějakou hodnotu. Jak se k nám dostalo, není úplně jasné.
V roce 2000 hostila Praha zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pro mnoho zejména mladých lidí to byla příležitost k vyjádření protestu proti globalizaci a rostoucí moci nadnárodního kapitálu. Skupina nejradikálnějších aktivistů obsadila část ulic u Vyšehradu a došlo k násilnému střetu s policií. Ušetřeni nezůstali ani novináři, což na vlastní kůži zažil i fotoreportér Jaroslav Kučera. Povedlo se mu ale pořídit fotku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo.
Tak, jako po roce 1918 hledala svoji identitu nově vzniklá Československá republika, vytvářela si ji i nově vzniklá národní křesťanská církev, která od ledna roku 1920 nese ve svém názvu přídomek československá. Jak se její étos proměňoval v průběhu 20. století a jaký je v současnosti?
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Zámky Mcely a Loučeň, nyní již v rukou soukromníků, nesou podpis rodu Thurn-Taxisů a mají podobný osud. Zámek Mcely byl po nástupu komunismu zkonfiskován a sloužil jako sklad civilní obrany, pak dlouho chátral. Zámek Loučeň byl během 2. světové války vyrabován jak Rudou armádou, tak místními obyvateli. Obě památky se však dočkaly své záchrany.
Galerie moderního umění v Hradci Králové byla založena v roce 1953. Její sbírky sledují především vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti. Sídlí v secesním domě od architekta Osvalda Polívky na Velkém náměstí. Pojďme do ní společně nahlédnout. Ukázka je simultánně tlumočena do znakové řeči.
Václav Cílek vypráví na cestě za menhiry a tajemnými kamennými řadami o životě a smrti megalitických památek.
13 316
747
4 555
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.