01:06
Ukázka popisuje historii hradu Kost v Českém ráji, včetně pověsti o jeho názvu.
Ukázka popisuje historii hradu Trosky, dnes známé zříceniny v severních Čechách a symbolu Českého ráje.
Zámek v Telči se díky velkolepé přestavbě pod vedením mistrů z Itálie změnil v klenot moravské renesance. Posledními majiteli byli Podstatští, přičemž paní hraběnka v Telči dokonce založila hokejový tým. Nyní je zámek státní a návštěvníkům nabízí atraktivní interiéry: Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem, Mramorový sál nebo Africký sál plný trofejí.
Vznik hradu Boskovice je opředen legendou o knížeti a ptáčníkovi. Nový hrad v gotické podobě byl vybudován kolem roku 1400 a v průběhu staletí měnil majitele. Dnes se nad městem tyčí už jen jeho zřícenina, ovšem stále majestátní.
Svátek Hromnice připadá na 2. února. Je spojován s mnoha pověrami a pranostikami. Etnografka Věra Vahalíková vysvětluje jejich význam a okolnosti jejich vzniku. Proč se říká, že na Hromnice musí skřivan vrznout, když je to stěhovavý pták? A jaká je situace v současnosti, neupadá tento svátek v zapomnění?
Mikulášské obdarovávání dětí má dlouhou tradici, jejíž původ vás možná překvapí. Pořad se věnuje i tomu, jak je to s Mikulášem v jiných zemích.
Státní zámek Valtice byl do roku 1945 sídlem rodu Lichtenštejnů. Po druhé světové válce byl sice zdevastován, ale dnes patří opět k perlám barokní architektury. Za pozornost stojí zvláště zámecká kaple a také divadlo, které bylo obnoveno a je replikou původního barokního divadla.
Rondely patří k velmi starým druhům staveb a stále jsou tak trochu záhadou. Pořad ukazuje, jak vypadaly a k čemu našim předkům sloužily.
Cesty lemované stromy jsou stěžejním prvkem malebné krajiny v České republice. V krátkém videu se dozvíme, proč naši předkové aleje a stromořadí vysazovali a jaký význam mají dodnes pro vnímání krajiny jako celku.
Miroslav Táborský představuje hanáckou metropoli Olomouc, jež se díky monumentálnímu baroknímu sloupu uprostřed náměstí dostala v roce 2000 na prestižní seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka.
Na místě dnešního zámku v Lysé nad Labem stával hrad ze 13. století, který zbourali husité, pak obnovili Smiřičtí a v 16. století jej král Ferdinand I. nechal přestavět na renesanční zámek. Zámek pak prošel několika úpravami v různých uměleckých slozích. Před více než 80 lety babička rodu Bořek-Dohalských zámek prodala státu a šlechtickému rodu zůstal jen zahradní domek. Dnes zámek slouží jako domov seniorů, z původního zařízení zámku nezbylo nic. Zámecký park je se zámkem kulturní památkou ČR.
Petřínská rozhledna je dnes neodmyslitelnou součástí Prahy. Nápad na vybudování "malé Eiffelovky" se zrodil v roce 1889 v Klubu českých turistů po návštěvě Paříže. Už o dva roky později rozhledna stála a nechyběla ani lanovka. Stavba trvala pouhých 5 měsíců, motivací bylo, aby byla dokončena do Zemské jubilejní výstavy v létě 1891.
13 338
747
4 559
1 251
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.