05:10
To, že je lev král zvířat, to není třeba říkat, ale že je to velký lenoch, to už se možná tolik neví. Lvi dokážou lenošit a odpočívat až dvacet hodin a zbylé čtyři hodiny hodují. Kdy tedy loví? Ti, co mají smečku, málokdy. Loví za ně totiž lvice, které lvovi přinesou svoji kořist a nechají ho žrát jako prvního. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Krokodýla rozhodně není radno podceňovat. Bavíme se tady o největším žijícím plazu na světě. Nezměnil se od dob dinosaurů a rád se vyhřívá na sluníčku na břehu řeky. Často ve vodě vypadá jako plující kus kmene. Nenechte se však zmýlit, není to žádný lenoch. Když loví, dokáže být velmi rychlý a vyskočit až metr vysoko. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Před mnoha milióny let se oddělil od africké pevniny, a tak se tu příroda rozvíjela vlastní cestou. Proto zde najdeme zvířecí i rostlinné druhy, které nenajdeme nikde jinde na světě. Mezi zvířecí obyvatele tropického ostrova patří například lemuři a chameleoni. Malgašané, tedy obyvatelé Madagaskaru, se věnují převážně zemědělství, pěstují například vanilku a rýži.
Dnes na nás čeká jedno z nejroztomilejších afrických zvířat. Tarbík. Poznáme ho podle toho, že má zadní nohy výrazně delší než přední a pohybuje se pomocí skákání. Neodmyslitelně k němu patří i dlouhý ocásek, pomocí kterého dává signál ostatním, pokud se blíží nebezpečí. Nepřehlédnete ani jeho velké oči, které vidí i v noci. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Poušť je plná tajemství i překvapení. Tentokrát navštívíme Saharu a potkáme zde potemníka, písečnou rybu, ježka ušatého, štíra, hroznýška pestrého, a samozřejmě také kobru královskou. Kobry se v Africe neodchytávají jen tak pro zábavu, ale aby jim byl odebrán jed, ze kterého se připravují léčivá séra, která lidem pomáhají. Vy to ale rozhodně nezkoušejte. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokráte se seznámíme s angolskými sestrami. S jejich tatínkem uvaříme jídlo zvané Caldeirada. Co se pod tímto tajuplným názvem skrývá za jídlo? A z jakých surovin se vaří? Podívejte se sami.
Školní docházka není všude ve světě stejná. Podívejte se, jak začal nový školní rok v Jemenu, chudé arabské zemi, kde probíhá občanská válka.
Cestování s vařečkou nás tentokrát zavede do Turecka. Představíme si tureckou kuchyni. Maminka s dcerami nás naučí připravit pokrm smažený borek, zatímco tatínek se synem typická cigára borek. Snídaně patří v Turecku mezi důležité momenty.
V amazonském pralese se nachází tolik rostlinných druhů jako v celé Evropě dohromady. Jaká zvířata nebo rostliny jsou pro Amazonský prales specifické? Jaké mají zdejší rostliny užitek a jak naopak člověk pralesu škodí?
Slyšeli jste někdy slovo pilaf? Co si pod ním představujete? Podívejme se do ázerbájdžánské kuchyně a objevme jeho exotické kouzlo. Za své národní jídlo ho ale považují i jiné země. Receptů na pilaf najdete nepočítaně. Fantazii se meze nekladou.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit švýcarský recept alpské těstoviny s jablečným přelivem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina a děti nám řeknou, kde všude tato rodina žila.
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokrát zavítáme za Nataškou do Rakouska! Uvaříme si dýňovou polévku podle receptu ze Štýrska. Povíme si něco o dýních a uslyšíme i několik německých slovíček.
Obdivujete krásně nazdobené perníkové chaloupky? Můžete si je zkusit vyrobit podle návodu Šikulů. Budete potřebovat perníkové těsto, hladkou mouku, vál, váleček na těsto, troubu, nůž, vykrajovátka, šablonu na vykrojení domečku, bílkovou polevu, lentilky na zdobení, čas a trpělivost. Odměnou nám bude vánoční nálada, kterou nám ozdobená chaloupka pomůže vytvořit.
V českých kuchyních se v poslední době objevuje zelenina, ovoce, koření a další potraviny, které pro Čechy nejsou zcela typické. Mezi tyto potraviny patří i zázvor, který lidé používají už 3000 let. Ve středověku ho mořeplavci rozvezli z jihu Číny po celém světě. V dnešní době ho najdete i u nás, stačí se podívat v obchodě mezi ovoce a zeleninu.
12 741
707
4 263
1 185
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.