02:29
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
Hodnoty, které jsou zakotveny v olympijské chartě versus komunistický režim, který panuje v Číně. Co má větší váhu? Jak může reagovat mezinárodní společenství a jak významnou roli má sportovní diplomacie?
Pořad vypráví příběh Inny, která jezdí spolu se svým bratrem na prázdniny k moři do Bosny a Hercegoviny, do rodné země svých rodičů. Představuje typické jídlo a vše, co je v této zemi k vidění.
V době konání ZOH v Pekingu 2022 to není zdaleka poprvé, kdy autoritářský režim pořádá obří sportovní akci. Nedemokratické státy využívají události, které přilákají davy, jako nástroj propagace, jako cenný zdroj příjmů i k vylepšení vlastního obrazu a k získání větší prestiže.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Pořad vysvětluje, proč vznikají teroristické organizace a jaká je podoba terorismu v současném světě.
Reportáž o stavu světového zbrojního průmyslu a výdajích na zbrojení na konci roku 2018 s důrazem na růst zbrojního průmyslu v Rusku.
Dělostřelecká tvrz Hanička byla součástí předválečného československého opevnění. To počítalo s těžkými i lehkými vojenskými objekty, ale i s tvrzemi. Stavebně se jich do podpisu mnichovské dohody podařilo dokončit pouze pět, jednou z nich je Hanička v Orlických horách. Čím je i dnes výjimečný objekt, jehož výstavba trvala pouhých 24 měsíců?
Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, je tak unikátní, že byl dokonce jako první nehmotný fenomén Česka zapsán v roce 2005 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Verbuňk je natolik fyzicky náročný, že ho mnozí přirovnávají k vrcholovému sportu. Jedním z těch, kteří ho ovládají, je šestatřicetiletý lékař Stanislav Popela z Perné.
Pořad se věnuje irskému městu Londonderry. Ukazuje ho jako křižovatku irských dějin, seznamuje diváky například s takzvanou Krvavou nedělí.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.