01:35
Digitální kompetence
Co lze tisknout na 3D tiskárně, už mnozí vědí, ale což takhle 3D tisk do ruky? David Paškevič spolupracoval s firmou, která se zabývala 3D tiskárnami. Jejich možnosti mu ale nestačily, a tak se rozhodl vytvořit vlastní kreativní nástroj – 3D pero. Jak 3D pero funguje a z jakých materiálů je možné tvořit? S čím se potýkal na cestě od vlastního prototypu, přes vhodný design až k výrobě v malé firmě?
Pořídit si 3D tiskárnu už není nic neobvyklého. Co byste si vytiskli vy? Je libo si vytisknout pomeranč? Už existují i jedlé materiály pro 3D tisk. Designéři si tisknou prototypy, aby si vyzkoušeli, jak bude výsledný produkt působit. Lékaři si tisknou makety srdce skutečné osoby, aby si natrénovali jeho složitou operaci. Tisknou se kloubní náhrady i celé domy. Tiskárna už pracovala i ve vesmíru. Výrobek nemusíte pouze navrhovat ve speciálním kreslícím programu, ale můžete si pořídit repliku existujícího předmětu jeho nasnímáním pomocí 3D skeneru.
3D tiskárny jsou fenoménem posledních let a Česko je v jejich výrobě bez nadsázky velmocí. Prim hrajeme i v produkci materiálu nezbytného pro jejich provoz. Na výrobu tiskových strun, které se taví a proměňují v takřka jakýkoliv tvar, se specializuje Josef Doleček z Hulína. Dodává je mnoha průmyslovým firmám. Automobilkám, sklárnám, ale taky třeba americké armádě. Posloužily i filmařům při tvorbě kulis pro kultovní Hvězdné války. Seznamte se s úspěšným nápadem z jižní Moravy, který ve spolupráci s mladými designéry dobyl globální trh.
Co všechno se dá vytisknout na 3D tiskárně? Třeba protéza pro čapí mládě, které přišlo o nohu. Proč dochází ke zranění čápů a v čem je čapí protéza unikátní, se dozvíte ve Zprávičkách.
Toto majestátní zvíře, přezdívané koráb pouště, může vážit až jednu tunu. V Arábii se prý rozlišuje až dvacet druhů velbloudů. Koluje o nich také dost mýtů. Pojďme se na ně podívat podrobněji. V pořadu Terčin svět se dozvíte například to, jaký je rozdíl mezi velbloudem drabařem a dromedárem.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s nedravými rybami – cejnkem, ploticí, cejnem, kaprem a karasem. Ukážeme si, čím se tyto ryby živí. Víte, co je zooplankton nebo požeráková kost?
Věděli jste, proč je právě hořec tolitovitý symbolem Krkonošského národního parku? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
V rámci epizody jsou představeny některé vzácné druhy rostlin pozdního léta, například hořec panonský a hořeček ladní pobaltský. Bobule svídy krvavé jsou zase oblíbenou potravou červenek, budníčků, kosů, pěnice černohlavé a sýkorek. Představeny jsou i některé jedlé houby našich lesů.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.