04:36
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
Nejslavnější českou hračku, stavebnici Merkur, vám představí tento díl Wifiny. Jde o kovovou stavebnici z ocelových pásků a profilů, které v sobě mají předvrtané otvory ke spojování šroubky a spoustu různých doplňků. Jdou z ní vyrobit i opravdové stroje. Vyrábět se začala téměř před sto lety. Zajímavostí jistě je, že ji dodnes používají i vědci při návrzích různých technických modelů a prototypů.
V tomto videu nám Šikulové ukáží, jak vyrobit ducha. Budeme potřebovat nafukovací balónek, plastovou lahev, gázu a tekuté lepidlo. Na konci pak fix na namalování obličeje a provázek, abychom mohli ducha zavěsit a nechat ho létat. Za odměnu si pak zazpíváme písničku z filmu Ať žijí duchové a můžeme jít strašit.
Chystáte se jít na karneval, maškarní bál nebo třeba na halloweenskou koledu, ale nemáte zrovna po ruce žádnou masku ani převlek? Nezoufejte a mrkněte na video. Naši Šikulové vám ukáží, jak takovou jednoduchou masku, nebo spíš škrabošku vyrobit z plastových kelímků, barevného papíru a drátku.
Pojďme se společně podívat na návod, jak postavit originální krmítko pro veverky. Základním materiálem je dřevotříska, zhruba tak jeden centimetr silná. Plexisklo by nemělo být příliš těžké ani lehké. Na závěr nezapomeňte naplnit krmítko ořechy, semeny nebo směsí pro hlodavce.
Každý z nás jistě viděl loutkové divadlo nebo si možná koupil loutku v obchodě. Jak se taková loutka vyrábí? A jsou loutky všude na světě stejné? Podívejte na video z Wifiny a dozvíte se více.
Co s použitou plechovkou? Vyhodit do popelnice se dá vždycky, ale slyšeli jste už někdy o upcyklaci? Asi neslyšeli, ale dost možná už jste si ji někdy vyzkoušeli. Upcyklace je přeměna odpadového materiálu nebo nepotřebných předmětů na nový materiál nebo nový předmět, který nám ještě dokáže dobře posloužit. Asi už víte, kam tím míříme. Jeden z nápadů, jak využít starou plechovku, najdete v našem videu.
10 922
556
3 187
1 007
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.