04:36
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
V tomto videu nám Šikulové ukáží, jak vyrobit ducha. Budeme potřebovat nafukovací balónek, plastovou lahev, gázu a tekuté lepidlo. Na konci pak fix na namalování obličeje a provázek, abychom mohli ducha zavěsit a nechat ho létat. Za odměnu si pak zazpíváme písničku z filmu Ať žijí duchové a můžeme jít strašit.
Máte rádi hlavolamy? Podívejte se, jak můžeme pomocí polystyrenových kuliček vyrobit hlavolam Pyramida. Potřebovat budeme tavicí pistoli, akrylové barvy, špejle, polystyrenové kuličky a štětec. A pak už jen trochu času a šikovné ruce. Pojďme na to.
Každý z nás jistě viděl loutkové divadlo nebo si možná koupil loutku v obchodě. Jak se taková loutka vyrábí? A jsou loutky všude na světě stejné? Podívejte na video z Wifiny a dozvíte se více.
Kdo navrhl první orientační systém pro pražské metro a jaké výzvy bylo třeba vyřešit, aby se v něm cestující orientovali? Daří se dodržovat jeho vizuální identitu? V této ukázce se seznámíme s Jiřím Rathouským, významným grafickým designérem, který v 70. letech 20. století vytvořil první orientační systém pro pražské metro. V 80. letech na jeho práci navázal Rostislav Vaněk.
Pojďme se společně podívat na návod, jak postavit originální krmítko pro veverky. Základním materiálem je dřevotříska, zhruba tak jeden centimetr silná. Plexisklo by nemělo být příliš těžké ani lehké. Na závěr nezapomeňte naplnit krmítko ořechy, semeny nebo směsí pro hlodavce.
V Irsku uspořádali soutěž ve výrobě vánočních ozdob z recyklovaného materiálu. Děti se opravdu snažily a přicházely s originálními nápady. Vyrobily betlém z kokosového ořechu, strom ze staré skládačky, andělíčky z alobalu nebo hvězdu z rozstříhané plechovky. Jak to vypadalo?
Současný grafický designér Petr Babák představuje vizuální styl a orientační systém pro NTK (Národní technická knihovna v Praze, 2009). Další ukázkou orientačního systému pro interiéry veřejných budov je Nová scéna Národního divadla, pro kterou navrhl řešení zvané Loginform (1978) grafický designér Rostislav Vaněk.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.