Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Pořad ukazuje možnost volby mezi podnikáním a rolí zaměstnance. Zaměstnanec musí pravidelně chodit do práce, dostává pravidelně plat, má nárok na dovolenou a stát ho chrání zákoníkem práce. Podnikatel je svobodnější, ale žije ve větším riziku.
Výběr budoucího povolání, a tedy i výběr školy, je velmi důležité rozhodnutí. Podle čeho se ale rozhodnout? Rady dětského psychologa.
Luxusní kavárna hledá číšníka. Dva kandidáti se musejí vypořádat s velkým náporem lidí, být příjemní, pozorní, snaživí, komunikativní, dále by měli být schopni umíchat drink a působit profesionálně. Komu z nich se vše povede lépe?
Je volba povolání nějak podmíněna pohlavím? Zhlédněte povídání o osobní zkušenost s povoláním, které společnost často už dopředu automaticky genderově hodnotí.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
Hodinářská škola je součástí Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě a jde o jedinou takovou školu v České republice. Jak to v takové škole, respektive třídě, vypadá a jakým způsobem probíhá vzdělávání? Studenti i vyučující dostanou slovo a podělí se o své názory i zkušenosti. Dozvíme se například i to, že jedinečnost tohoto řemesla je zároveň jeho největším úskalím. A že hodinařina není jen rutinní opravování hodin a hodinek, o tom nás přesvědčí Luděk Seryn, který své dovednosti povznesl na úplně jinou úroveň.
Pořad popisuje rozdíl mezi člověkem na pozici zaměstnance a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele, má určenou pracovní dobu a odměnou za práci mu je plat. Má nárok na placenou dovolenou. Naopak OSVČ si musí sama čas zorganizovat a nárok na placenou dovolenou nemá.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.