Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2006. Tento díl je zaměřen především na interpunkci. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2012. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů a na samém konci zazní i zajímavá a moudrá myšlenka.
Anna Černá z Ústavu pro jazyk český AV ČR v pasáži vysvětluje, jak se správně píší přezdívky a obrazná pojmenování. Přezdívka je pojmenování, které plní funkci vlastního jména. Obrazná pojmenování slouží k zařazení do skupiny a plní funkci obecnou.
Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje, proč v češtině máme y a i, kdy které z nich píšeme a proč. Po tvrdých souhláskách píšeme vždy y, pokud se nejedná o slovo cizího původu, u souhlásek obojetných píšeme y, pokud se jedná o vyjmenované slovo. Dozvíte se také, jak seznamy vyjmenovaných slov vznikly a něco o jejich souvislost se starou češtinou.
Pasáž vysvětluje původ a význam slova „vyžle“.
Jaké nešvary se mohou vyskytovat v psané a mluvené češtině? Jako příklad poslouží mluva politiků a výskyt pravopisných chyb především v publicistických textech. Dále se dozvíme, jaký byl postoj k používání anglicismů na přelomu století.
Čeština dala světu mnohá slova. O jaká slova jde, to zmíní v pasáži český jazykovědec Karel Oliva, zabývající se hlavně matematickou lingvistikou. Také popisuje rozdíl v psaní ů/ú a zdůrazňuje důležitost psaní diakritických znamének. Dále se vyjadřuje ke slovnímu spojení „To dáš“ a k vývoji českého jazyka.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.