Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Živá příroda

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 370

Pokus: Obarvení květiny

01:53

Pokus: Obarvení květiny

Víme, že rostliny potřebují ke svému životu vodu. Pijí jako lidé? Jednoduchý pokus s obarvením karafiátu nám ukáže, jak voda putuje rostlinou. Potřebujeme vodu, bílý karafiát a barevný inkoust nebo potravinářské barvy. A víte, který spisovatel se jmenoval stejně jako naše dnešní květina?

Pokus: Silák hrách

01:08

Pokus: Silák hrách

Není to omyl? Je hrách skutečně silák? Udělejme si jednoduchý pokus. Připravte si hrách, sádru, průhledný kelímek a vodu. Podívejte se na video, postupujte podle něj a pak se budou dít věci!

Modrásek černoskvrnný

01:35

Modrásek černoskvrnný

Věřili byste, že motýli a mravenci mohou mít něco společného? Mohou být na sobě dokonce závislí? Navštivte Beskydy a tento unikátní vztah, který se vytvářel miliony let, můžete pozorovat. S úbytkem mravenců a mateřídoušky rychle mizí z naší krajiny i modrásek černoskvrnný.

Saranče vzravá

01:38

Saranče vzravá

Tento vzácný drobný živočich, který vydává nezaměnitelný zvuk, z našich krajin už málem vymizel. Zůstává v Beskydech, kde se ještě hojně pěstují ovce. Na nich je totiž závislý, protože vytvářejí ideální podmínky pro jeho život.

Krtek není nepřítel

07:51

Krtek není nepřítel

Černé zvíře z podzemí, které navíc ničí zahrádky, to nemá s lidmi jednoduché. Krtci jsou přitom známkou zdravého ekosystému a jsou zákonem chránění. Na svůj život v podzemí jsou dokonale přizpůsobeni. Mají srst všemi směry a vynikající čich.

Králík divoký

02:00

Králík divoký

Králíka k nám přivezli mniši ve 13. století z Německa, protože chtěli mít vždy po ruce chutné maso. Tomu, který jim unikl a dostal se do volné přírody, říkáme králík divoký. Myxomatóza je nemoc, která je málem vyhubila. Naštěstí jsou tu myslivci.

Čmeláci

07:38

Čmeláci

Víte, co je to čmelín? Jedná se o místo, kde snášejí čmeláci svá vajíčka. Obvykle si najdou nějakou noru, ale pokud byste jim chtěli pomoci, můžete pro ně čmelín vyrobit. Jak na to? Co nesmí v takovém čmelíně chybět? Jak tam nalákat čmeláčí samičku?

Motýl: Pohybující se drahokam

02:42

Motýl: Pohybující se drahokam

Pohybující se drahokamy či létající květiny takto se přezdívá motýlům pro jejich krásná křídla. Svůj život mají pestrý. Vajíčko, housenka, kukla, motýl, kladení vajíček -to vše musí stihnout za pouhé 2–4 týdny, protože právě tak je dlouhý jejich život. Za tu krásu to ale stojí.

Slovíčka: Mimikry

01:57

Slovíčka: Mimikry

Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!

Hlavonožci

04:39

Hlavonožci

Věděli byste, kdo to jsou hlavonožci? Kolik jich je, jak se pohybují a kde bychom je mohli najít? Ukážeme si zkameněliny nejstarších hlavonožců a povíme si, co všechno dokážou ti nejchytřejší z nich.

Mlži

03:03

Mlži

Věděli byste, jaký je rozdíl mezi plži a mlži? Ukážeme si, jak to vypadá uvnitř lastury a jak poznat, jestli je škeble kluk nebo holka. Tipli byste si, kolik může taková škeble vážit a kde byste ji u nás hledali?

Jak se líhnou kuřátka

02:51

Jak se líhnou kuřátka

Věděli byste, co se děje v líhni? Jak dlouho trvá kuřátkům, než z nich vyroste kohout či slepice? A dá se dopředu rozpoznat, jestli bude z kuřete slepice nebo kohout? Pojďte se podívat. Také si povíme, co vše patří do kuřecího jídelníčku.

Načíst další videa
Probíhá načítání