Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Světová literatura

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 70

Zprávičky: Medvídek Pú

01:15

Zprávičky: Medvídek Pú

Znáte oblíbenou britskou pohádku o Medvídkovi Pú? Méďa, který má ze všeho nejraději med a za kamarády prasátko, oslíka, tygra, králíka, klokánka a chlapce jménem Kryštůfek Robin, zažívá mnohá dobrodružství nejen ve svém světě, ale občas navštíví i ten náš. Jeho příběhy vznikly už před druhou světovou válkou a baví děti po celém světě už více než 90 let. Ve videu se mimo jiné dozvíte, kdo byl autorovi inspirací pro napsání příběhů nebo se kterou slavnou osobností slaví Pú své narozeniny.

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

05:24

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

Románové dílo Kvítek karmínový a bílý spisovatele Michela Fabera vypráví o osudu nevěstky Sugar a o viktoriánském Londýnu. Faber hovoří o procesu vzniku díla, inspiracích, které ho vedly k napsání románu, a o viktoriánské době jako o přelomové a moderní době. Jeho dílo je překladatelem Viktorem Janišem přirovnáno ke Jménu růže Umberta Eca.

Spisovatelka Sofi Oksanenová

02:36

Spisovatelka Sofi Oksanenová

Finsko-estonská spisovatelka Sofi Oksanenová se věnuje ve všech svých knihách traumatu z okupace Estonska, nacistické i sovětské, a to v různých obměnách. Také se nezdráhá veřejně hovořit o minulosti Estonska nebo například o situaci na Ukrajině, ve které jasně čte rukopis KGB.

Herta Müllerová: Nížiny

07:13

Herta Müllerová: Nížiny

Motivy strachu, zranitelnosti, beznaděje a světa bez lítosti a sounáležitosti. O prozaickém díle Nížiny, které napsala rumunsko-německá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, hovoří spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Proč se autorka už nikdy nechce vrátit do své rodné vesnice?

Život a dílo Kurta Vonneguta

03:57

Život a dílo Kurta Vonneguta

Jatka č. 5 a Snídaně šampiónů, to jsou snad nejznámější díla amerického spisovatele Kurta Vonneguta. Jeho život a dílo prezentuje krátká reportáž. Autor, který se díky svým povídkám, kritizujícím konzumní společnost a shrnujícím absurditu lidských vztahů, stal boháčem, si v sedmdesátých letech získal čtenáře po celém světě. Jeho jednoduchý jazyk, který ho tak odlišoval od ostatních autorů, si zamilovali lidé po celém světě. V mnoha státech se ocitl na seznamech zakázané literatury.

Nobelova cena za literaturu 2015: Alice Munroová

04:29

Nobelova cena za literaturu 2015: Alice Munroová

V roce 2013 získala kanadská spisovatelka Alice Munroová Nobelovu cenu za literaturu. O jejích povídkách a dalších kanadských spisovatelích hovoří v reportáži profesor literatury Petr A. Bílek, odbornice na kanadskou literaturu Klára Kolínská a překladatelka Alena Jindrová. Koho z kanadských autorů by ráda viděla na pultech českých knihkupectví?

Michel Houellebecq: Podmanění

10:09

Michel Houellebecq: Podmanění

Dokáže románová fikce ovlivnit politiku? Jak by vypadala Francie, kdyby se jejím prezidentem stal muslim? Známý francouzský spisovatel Michel Houellebecq zpracovává kontroverzní téma ve svém novém románu Podmanění. A vyvolává vášnivé diskuze. Autor ale přesto trvdí, že román dějiny nemění. O satirickém díle Podmanění hovoří překladatelka a literární kritička Jovanka Šotolová. Je Houellebecq opravdu významným spisovatelem, nebo jen dobrým marketérem.

L. F. Céline: Féerie pro jindy II

07:59

L. F. Céline: Féerie pro jindy II

O románu Féerie pro jindy II hovoří překladatelka francouzského spisovatele L. F. Célina Anna Kareninová. Probírána je také metoda tzv. fantaskopie a dále se diskutuje o Célinově osobnosti a o vztahu překladatele a osobnosti autora.

Magnetická pole a surrealismus

09:14

Magnetická pole a surrealismus

V reportáži hovoří překladatel Bretonova a Soupaultova díla Magnetická pole Petr Král. Následuje rozhovor se spisovatelem Jaromírem Typltem o časopisu Analogon a o uměleckém směru surrealismu.

Nobelova cena 2015: Světlana Alexijevičová

01:21

Nobelova cena 2015: Světlana Alexijevičová

Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová získala v roce 2015 Nobelovu cenu za literaturu. Je autorkou známých knih, jako jsou Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnosti, Válka nemá ženskou tvář nebo Doba z druhé ruky: konec rudého člověka.

Orhan Pamuk: Istanbul

07:48

Orhan Pamuk: Istanbul

Rozhovor s dvorním překladatelem Orhana Pamuka Petrem Kučerou pojednává o vzpomínkovém románu Istanbul. Kučera hovoří o sepětí autorského já s městem Istanbul a o problematice překladu z turečtiny do češtiny.

Cormac McCarthy: Konzultant

09:22

Cormac McCarthy: Konzultant

V pasáži je představeno dílo – scénář k filmu Konzultant, které napsal známý americký spisovatel Cormac McCarthy. Překladatel Martin Svoboda hovoří o autorském stylu McCarthyho, o hře s různými literárními žánry a o tématech v dílech tohoto spisovatele.

Načíst další videa
Probíhá načítání